Telemedycyna łączy w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. Jednym z ciekawszych rozwiązań z zakresu medycyny na odległość jest Pregnabit, czyli system do zdalnego przeprowadzania kontrolnych badań i analizowania wyników w ostatnim trymestrze ciąży. Autorem pomysłu jest grupa Nestmedic, która dodatkowo otwiera teraz własne Medyczne Centrum Telemonitoringu.

Czytaj także: E-zdrowie, czyli jak zarządzać zdrowiem za pomocą telefonu?

Telemedycyna to wygoda i oszczędność czasu

W Medycznym Centrum Telemonitoringu wykwalifikowany personel medyczny, dodatkowo przeszkolony pod kątem wiedzy o systemie Pregnabit, będzie obsługiwał i monitorował dane napływające z teleKTG. Centrum powstałe w strukturach firmy Nestmedic rozpocznie pracę już w połowie listopada.

– Posiadając telecentrum we własnych strukturach, będziemy mieć jeszcze większą kontrolę nad poziomem świadczonych usług oraz doświadczeniem i kompetencjami personelu. Jakość jego pracy będzie weryfikowana zarówno pod względem medycznym, jak i techniczno-organizacyjnym. Od kilku tygodni trwają szkolenia nowej kadry – mówi Ligia Kornowska, prezes Medycznego Centrum Telemonitoringu.

Mimo transformacji modelu organizacyjnego, zadania pracowników centrum się nie zmienią. Do ich głównych obowiązków należy monitorowanie, bieżące analizy, szybka reakcja oraz postawienie wstępnej diagnozy drogą internetową. Wykonane przez nich zapisy i interpretacje KTG wszystkich pacjentek przyporządkowanych do odpowiednich urządzeń są stale dostępne dla lekarza lub położnej prowadzącej ciążę dzięki dedykowanemu panelowi na Platformie Pregnabit.

Medyczne Centrum Telemonitoringu to nie tylko zespół wyspecjalizowanego personelu medycznego. Jego pracę wspierają specjalnie opracowane przez Nestmedic i wciąż rozwijane algorytmy, które na podstawie wyników, historii i innych dostępnych danych organizują harmonogram prac, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo, szybkość i jakość analiz. Dzięki nim przypadki wymagające szczególnej uwagi trafiają do analizy jako pierwsze.

Na początku kadra medyczna centrum będzie liczyć od kilku do kilkunastu osób, spółka zakłada jednak powiększanie zespołu specjalistów wraz z rozszerzeniem sieci dystrybucyjnej urządzenia. Liczba pacjentek korzystających z usług Medycznego Centrum Telemonitoringu już teraz systematycznie rośnie. Nestmedic rozpoczął komercyjną sprzedaż swojego systemu, który jest obecnie testowany w ramach programów pilotażowych w kilkunastu placówkach medycznych.