Urządzenie powstało we współpracy z amerykańską firmą Diebold Nixdorf. Sprzęt nazywa się EasyHub i określanie go mianem bankomatu jest mocno nieprecyzyjne.

EasyHub – bankomat nowej generacji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Funkcjonalność EasyHub (zdjęcie powyżej) wykracza dużo dalej niż ma to miejsce w przypadku typowych bankomatów. Urządzenie pozwala załatwić sprawy, po które normalnie udalibyśmy się do placówki banku. Z poziomu EasyHub można otworzyć rachunek w banku, otrzymać nową kartę płatniczą, zaktualizować swoje dane w banku, złożyć oświadczenia, a nawet aplikować o kredyt.

EasyHub wyposażony jest w narzędzie do wydawania kart płatniczych, urządzenie pozwalające na biometryczną autoryzację, skaner dokumentów, drukarkę, czytnik dowodów osobistych i czytnik NFC, który pozwala na zbliżeniowe transakcje. Za pomocą EasyHub można też wypłacić gotówkę – zarówno banknoty, jak i monety.

Urządzenie pozwala na skorzystanie z bankowych usług o każdej porze – nawet poza godzinami pracy banku. Z jednej strony to nic innowacyjnego, przecież w dzisiejszych czasach prawie każdy ma swój prywatny bank w smartfonie. Aplikacje mobilne, wideoweryfikacja i biometria – to wszystko dostępne jest z poziomu telefonu. EasyHub to jednak ciekawe rozwiązanie dla krajów ze słabiej rozwiniętą bankowością mobilną oraz słabszą infrastrukturą technologiczną. Poza tym smartfon nie wyda nam gotówki ani karty płatniczej.

Emirates National Bank of Dubai to największy bank w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To nie pierwszy raz, kiedy piszemy o nim na Fintek.pl. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o współpracy, którą Emirates NBD nawiązał z dwoma polskimi fintechami – Ailleron i Efigence. Firmy stworzyły dla banku narzędzia z zakresu bankowości internetowej. Więcej na ten temat można przeczytać w rozmowie z Markiem Lesiakiem, prezesem Efigence. Wywiad dostępny jest tutaj – Marek Lesiak, Efigence – czyli jak polski fintech zdobywa Dubaj .