Terminale to obowiązek. Jest projekt nowej ustawy

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 28 listopada 2017, 12:37 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:12

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się wczoraj projekt nowej ustawy, która między innymi nakłada na usługodawców obowiązek udostępnienia minimum jednej opcji płatności elektronicznej. Oznacza to mniej więcej tyle, że każdy punkt handlowo usługowy będzie musiał być wyposażony w terminal.

Każdy to może stwierdzenie nieco na wyrost, ponieważ na razie nie wskazano branż objętych nowymi przepisami. Mają one przede wszystkim uszczelnić system podatkowy i uderzyć w tak zwaną szarą strefę. W Polsce w wielu sektorach wciąż dominuje gotówka, a duża liczba przedsiębiorców nie akceptuje płatności elektronicznych. Nową ustawę przygotowuje Ministerstwo Rozwoju.

Czytaj także: Problemy z kupnem mieszkania? Ten startup znalazł rozwiązanie

Płatności bezgotówkowe – przedsiębiorcy muszą instalować terminale

– „Przedsiębiorca przyjmujący zapłatę w lokalu przedsiębiorstwa lub pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, prowadzący działalność gospodarczą wskazaną w wykazie zawartym w rozporządzeniu o którym mowa w ust. 3, zapewnia możliwość dokonywania zapłaty, w tym lokalu lub pojeździe przy użyciu co najmniej jednego powszechnie akceptowanego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej” – czytamy w artykule 59ga.

Czytaj także: Konkurs dla fintechów – nawet 5 mln zł na rozwój biznesu

Na razie nie sprecyzowano kryterium selekcji branż, które obejmą nowe wymogi. Wiadomo tylko, że wyszczególnione branże mają pojawić się w specjalnym rozporządzeniu. Nowe przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

W nowej ustawie zawarto też inne zmiany – takie jak modyfikacja ordynacji podatkowej, zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz zmiany w ustawie o opłacie skarbowej. Link do pełnego projektu ustawy można znaleźć tutaj – Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

terminale-obowiazek-projekt-nowej-ustawy