System TIPS (Target Instant Payments Settlement) wystartował pod koniec zeszłego rok. Jest dostępny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych w 19 krajach strefy euro. Przelewy realizowane są w czasie zbliżonym do rzeczywistego – na smartfonach, komputerach, czy w punktach obsługi.

Na razie realizacja przelewu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej (z wykorzystaniem bankowych systemów) trwa jeden dzień roboczy. To zdecydowanie za długo, dlatego klienci zwracali się do innych dostawców – chodzi między innymi o portfele elektroniczne takie jak Apple Pay, Google Pay, czy Alipay. TIPS ma rozwiązać ten problem. Więcej o systemie można przeczytać tutaj.

Komisja Europejska rusza na pomoc bankom

Na pierwsze wdrożenia TIPS trzeba jeszcze poczekać, ale wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zdradził, że KE pracuje nad regulacjami, które mają przyśpieszyć implementacje nowego systemu. O sprawie pisze serwis Finextra. Komisja Europejska jest zdeterminowana, aby TIPS stało się ogólnoeuropejską siecią ekspresowych przelewów międzybankowych. Wspólnie z dyrektywą PSD2 TIPS ma pomóc Europie wejść w nową erę płatności – zjednoczonego systemu, zamiast wielu podzielonych krajowych standardów płatniczych. Valdis Dombrovskis wyraził nadzieję, że banki i fintechy wykorzystają tę okazję.

Na dołączenie do TIPS nie trzeba będzie raczej namawiać polskiej Krajowej Izby Rozliczeniowej, która od zeszłego roku prowadzi prace nad nowym rozwiązaniem o nazwie Euro Express Elixir. Tym samym KIR ma udostępnić bankom działającym na polskim rynku realizację przelewów natychmiastowych w euro.

Unia Europejska chce także zerwać z duopolem Visy i Mastercard na rynku kartowym Starego Kontynentu. Amerykańscy giganci mają odpowiadać za przetwarzanie nawet 80% wszystkich płatności kartami na terenie Wspólnoty. Między innymi dlatego Europejski Bank Centralny wzywa do stworzenia wspólnego systemu kartowego – czegoś na wzór SEPA (Single Euro Payment Area). Pozwoliłoby to europejskim bankom na wykorzystanie swoich systemów do przetwarzania transakcji kartowych bez pośredników. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Przy okazji warto przypomnieć również o obniżeniu opłat za płatności transgraniczne w obrębie Unii Europejskiej. Europosłowie zagłosowali za projektem, zgodnie z którym konsumenci mają być lepiej chronieni przed zbyt dużymi opłatami za przeliczanie waluty. Klienci maja także otrzymywać informacje o przybliżonym koszcie przewalutowania jeszcze przed dokonaniem przelewu.