To już piąta licencja przyznana przez bank centralny Litwy w ciągu ostatnich kilku dni. Wcześniej zezwolenia różnego typu otrzymały spółki Revolut, European Merchant, Paystra i Kontomatik – firma z polskim rodowodem. Tym samym litewskie portfolio licencjonowanych fintechów liczy już ponad 100 podmiotów. Ich główne obszary działalności to usługi płatnicze, pieniądz elektroniczny, P2P lending i crowdfunding.

Google z licencją instytucji pieniądza elektronicznego na Litwie

Licencja instytucji pieniądza elektronicznego została przyznana Google Payment Lithuania – firmie będącej częścią Alphabet Inc. (spółki matki Google). Zezwolenie umożliwi firmie z Mountain View rozpoczęcie świadczenia usług finansowych i swobodne działanie na europejskich rynkach – dzięki paszportowaniu licencji do innych krajów UE.

To o tyle istotne, że już we wrześniu 2019 roku w pełnej formie zacznie obowiązywać unijna dyrektywa PSD2, która pozwoli zewnętrznym podmiotom na dostęp do bankowych baz danych. Podmioty trzecie (na przykład Google), będą mogły zaoferować dwie nowe usługi – dostęp do informacji o rachunku (AIS) i inicjowanie płatności w imieniu klienta (PIS).

Bank Litwy coraz chętniej przyznaje także licencje bankowe. W ostatnich dniach taki przywilej udało się zdobyć Revolutowi i European Merchant. Z kolei Kontomatik pozyskał licencję Account Information Service Provider (AISP), która pozwala uzyskiwanie dostępu do rachunków płatniczych i danych transakcyjnych klientów banków. Na tej podstawie AISP może dostarczać innym instytucjom finansowym usługi oparte na analizie i przetwarzaniu tych danych.

Wspieranie innowacji finansowych to jeden z głównych obszarów strategii Banku Litwy na lata 2017-2020. Nasi północno-wschodni sąsiedzi starają się zdobyć pozycję fintechowego hubu w tej części Europy – oferując korzystne regulacje dla fintechów i kusząc brytyjskie spółki do relokacji w okolice Wilna (ze względu na Brexit). Na Litwie działa już regulacyjna piaskownica i trwa aktywne partnerstwo z Chinami. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.