Partner serwisu Visa dla biznesu

Ważny krok w rozwoju TransferGo. Licencja od Banku Litwy

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 2 sierpnia 2018, 11:46 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 21:32

TransferGo, platforma oferująca mobilne przelewy zagraniczne, uzyskała zgodę na operowanie pieniędzmi elektronicznymi od banku centralnego Litwy. Oznacza to, że firma będzie mogła rozszerzyć działalność w Unii Europejskiej.

Było szybko, a teraz będzie darmowo. Nowa oferta TransferGo

TransferGo działa już na 47 rynkach. Za pośrednictwem portalu i aplikacji dokonano transakcji na kwotę miliarda dolarów. Licencja na obrót e-pieniędzmi uzyskana od banku centralnego na Litwie przyspieszy i znacząco uprości transfery zagraniczne między klientami TransferGo, a ponadto umożliwi firmie nie tylko bezpośrednie przesyłanie, ale także przechowywanie środków.

Transfergo rozszerzy działalność w Europie. Wsparcia udzielił bank centralny z Litwy

Dlaczego licencję wydano akurat na Litwie? Choć firma jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i tam też znajduje się jej główna siedziba, startup jest dziełem przede wszystkim Litwinów. Na czele zespołu stoi Daumantas Dvilinskas. Litwin znalazł się na liście „Forbesa” „30 under 30” – doroczny ranking wskazuje najbardziej obiecujących innowatorów m.in. w takich obszarach jak finanse, media, nauki medyczne czy przemysł.

CEO i założyciel TransferGo nie kryje entuzjazmu z nowych możliwości dla jego projektu.

– Jesteśmy podekscytowani, jak wiele drzwi otwiera dla nas licencja udzielona przez Bank Litwy. Nasza filozofia jest bardzo prosta – chcemy wesprzeć klientów w zarządzaniu ich finansami i jak najbardziej im to uprościć, ale równocześnie być innowacyjni i proponować nowe produkty. Jesteśmy dumni z tego, że możemy współpracować z Bankiem Litwy w promowaniu nowej jakości usług finansowych w Europie – komentuje Daumantas Dvilinskas (zdjęcie główne).

Według Dvilinskasa uzyskanie licencji na obrót e-pieniędzmi było jednym z najważniejszych celów firmy na 2018 rok. TransferGo zdecydowali się na zgłoszenie prośby o licencję na Litwie ze względu na przyjazną politykę regulacyjną władz kraju, które mają ambicję, by Litwa stała się centrum fintechowym obszaru nadbałtyckiego.

Niezależnie od wsparcia z rodzimej Litwy, TransferGo będzie podlegać regulacji brytyjskiej, tj. Financial Services Authority i korzystać z brytyjskiej licencji na międzynarodowe przekazy pieniężne. Licencja z Litwy ma jednak szerszy zasięg i umożliwia wprowadzanie dodatkowych usług.

Jak rozwija się TransferGo?

Wiosną startup TransferGo pozyskał również 10 milionów USD na rozwój w ramach serii B. Do inwestorów należą m.in. fundusze Vostok Emerging Finance, Practica Capital, Revo Capital. Tym samym kapitał firmy wzrasta do 20,6 mln USD.

Europejski ekosystem startupów fintechowych rozwija się w zawrotnym tempie i wciąż ma ogromny potencjał dla dalszych wzrostów. Środki pozyskane w serii B umożliwią nam dalszą ekspansję i rozszerzenie oferty usług. Według danych Banku Światowego międzynarodowy przepływ pieniędzy wciąż w 80% jest realizowany w gotówce – to szansa dla firm oferujących cyfrowe przekazy, której nie można przegapić – komentuje Daumantas Dvilinskas.

Dzięki licencji udzielonej przez Bank Litwy oraz zastrzyk finansowy od inwestorów TransferGo szacuje, że firma będzie rosnąć o 150% w skali rok do roku. Tylko w tym roku liczba transakcji za pośrednictwem platformy TransferGo ma posiągnąć poziom 2-3 milionów.

Firma działa na 47 rynkach, w tym w Polsce. Z TransferGo korzysta już 650 tysięcy klientów, a każdego miesiąca przybywa 30 tysięcy nowych użytkowników. Suma przekazów za pośrednictwem serwisu przekroczyła już 1 mld USD. Firma zatrudnia ponad 100 specjalistów w 4 biurach zlokalizowanych w Wilnie, Londynie, Warszawie i Berlinie.

TransferGo/RT


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

transfergo-licencja-litwie