Fintech i zysk – to jednak możliwe, a potwierdzają to wyniki finansowe brytyjskiego fintechu TransferWise – dostępne na stronie TransferWise. W 2019 roku firma zarobiła 21 mln funtów przy przychodach na poziomie 302,6 mln funtów. To dwukrotny wzrost zysku i 70% wzrost przychodów.

Przypomnijmy, że fintech TransferWise jest na plusie już od 2017 roku. W 2018 roku firma zarobiła 10,3 mln funtów – wówczas zysk zwiększył się aż 66% rdr. TransferWise to multifunkcyjna platforma, która umożliwia szybkie i tanie przesyłanie pieniędzy z całego świata. Obecnie spółka wyceniana jest na 5 mld dolarów.

Obecnie fintech ma 8 mln użytkowników

Aż 30% przelewów realizowanych jest natychmiastowo w mniej niż 20 sekund. Firma oferuje swoje usługi w Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i Singapurze i od 2018 roku wydała ponad 1 mln kart płatniczych. 52% przychodów pochodzi z rynku europejskiego, a 26% z USA. Reszta świata odpowiada za 22% wpływów.

Suma depozytów obecnie wynosi 2 mld funtów. Fintech dostępny jest także dla Polaków, którzy mogą korzystać z indywidualnego numeru polskiego konta, co umożliwia przyjmowanie płatności w złotych. Spółka zapowiedziała, że stara się o rozszerzenie licencji o możliwość przyjmowania lokat i oferowania produktów inwestycyjnych. Nowe usługi mają zostać uruchomione w ciągu 12 miesięcy. To wcale nie jest takie proste o czym przekonał się m.in. amerykański Robinhood, który niedawno wstrzymał się z wejściem na brytyjski rynek.

Sezon na wyniki finansowe brytyjskich fintechów zaczyna się we wrześniu i dotyczą roku podatkowego, który kończy się w marcu. Oznacza to, że wyniki nie uwzględniają jeszcze wpływu pandemii na biznes, a ta zapewne była znacząca. TransferWise to fintech dla freelancerów, emigrantów i expatów, którzy m.in. tanio przesyłają pieniądze do rodziny. W sytuacji lockdowdnu gospodarki, to właśnie ta grupa społeczna najmocniej ucierpiała ekonomicznie. Oznacza to, że mocne wzrosty TransferWise w 2020 roku byłyby co najmniej pozytywnym zaskoczeniem.

/LP