Trustly wybiera się na giełdę – napisał Financial Times. Trustly to szwedzki startup fintech oferujący płatności bezpośrednie z rachunku bankowego na inny rachunek bankowy, czyli po prostu przelew bankowy.

Parę lat temu wydawało się, że bankowy przelew jako metoda płatności w e-commerce umrze śmiercią naturalną za sprawą coraz to nowszych i wygodniejszych rozwiązań płatniczych. Aczkolwiek okazało się inaczej i wciąż mają się one dobrze. Jak przekonuje zarząd Trustly – nie obawiają się konkurencji ze strony fintechów wykorzystujących otwartą bankowość, bo ich firma ma sprawdzony i działający model biznesowy.

Trustly - liczba transakcji
Liczba transakcji realizowanych przez Trustly od 2008 roku

Rok wzrostu w płatnościach nie ominął Trustly

Spółka w 2020 roku osiągnęła prawie 2 mld SEK dochodu netto przy wzroście na poziomie 42% rdr. W sumie wartość transakcji, które przeprocesował Trustly wyniosła 190 mld SEK (21 mld USD) – wzrost o 43% względem 2019 roku.

Fintech powstał w 2008 roku – obecnie usługę płatności przelewem bankowym za pośrednictwem Trustly oferuje 8 tys. merchantów w 30 krajach (w tym w Polsce) swoim zasięgiem obejmując ok. 525 mln konsumentów.

Trustly wycenia się na 9 mld USD. IPO planowane jest w ciągu kilku najbliższych tygodni. Spółka nie wyklucza dual listingu na parkiecie w USA. W ramach debiutu giełdowego fintech chce pozyskać ok. 1 mld USD nowego kapitału. Nasdaq Stockholm to sztokholmska giełda papierów wartościowych – od 2015 roku pod nazwą Nasdaq Stockholm, gdyż jest ona częścią amerykańskiej grupy Nasdaq Inc.