To bardzo ważna decyzja dla przyszłości Ubera. Do tej pory firma broniła się, że jest jedynie pośrednikiem technologicznym dla kierowców i pasażerów, jednak dzisiejszy wyrok TSUE zamyka tą linię argumentacji. O sprawie pisze Bloomberg.

Czytaj także: Uważajcie na piramidy finansowe – UOKiK ostrzega i wskazuje podejrzane firmy

W Unii Europejskiej kierowcy Ubera z obowiązkową licencją

Zgodnie z wyrokiem TSUE państwa członkowskie mogą wymagać od Ubera tego samego, czego wymagają od korporacji taksówkarskich. To potężny cios dla firmy Dary Khosrowshahiego, ale dotyczy jej działalności tylko na terenie Unii Europejskiej.

Czytaj także: Uber chce zerwać ze złym PR-em. W Norwegii tylko licencjonowani kierowcy

Pojawienie się Ubera na terenie Wspólnoty sprawiło, że firmy taksówkarskie musiały wykonać szybki skok do następnej epoki. Jeszcze 2-3 lata temu korporacje taxi raczej nie dysponowały własnymi aplikacjami mobilnymi, a samochody często nie były wyposażone w terminale.

Teraz większość firm pozwala płacić nawet w taki sposób jak Uber – czyli przez automatyczne ściągnięcie środków z karty podpiętej do aplikacji. Firma z San Francsico musiała zatem znaleźć inną przewagę, którą okazało się zatrudnianie obcokrajowców po niskich kosztach.

Teraz wyrok TSUE otworzy drogę między innymi polskim władzom, do ukrócenia tego procederu. Od decyzji Trybunału Sprawiedliwości Uber nie może się odwołać. Klamka zapadła. Warto też zaznaczyć, że wyrok nie wpłynie na już toczące się sprawy w sądach krajów członkowskich.

Czytaj także: Polacy też chcą podbijać kosmos

Czy zmiany w aplikacji to odpowiedź na wyrok Trybunału?

Wyrok Trybunału zbiegł się w czasie ze zmianą oferty Ubera. Znika UberPop, pojawia się UberVAN i przede wszystkim znikają „cenowe widełki” w sugerowanej opłacie za przejazd. Teraz zamawiając Ubera wiesz dokładnie ile zapłacisz.

– Bazując na naszym trzyletnim doświadczeniu na polskim rynku, od teraz jesteśmy w stanie określić konkretną kwotę, która wyświetli Ci się przed wykonaniem przejazdu. Dzięki temu, z góry wiesz, ile dokładnie zapłacisz za przejazd – czytamy w komunikacie Ubera.

Nowe produkty i funkcjonalności:

  • UberX, czyli codzienne i tanie przejazdy. Cennik (4 zł opłata początkowa, 0,25 zł/minuta, 1,30 zł/km).
  • UberSELECT, czyli przejazdy o podwyższonym komforcie. Cennik (7 zł opłata początkowa, 0,35 zł/minuta, 1,70 zł/km).
  • UberVAN, czyli produkt idealny dla większych grup. Cennik (10 zł opłata początkowa, 0,5 zł/minuta, 1,7 zł/km).

Więcej na temat zmian w aplikacji Ubera można przeczytać tutaj – Uber ma już ponad 1,5 miliona użytkowników w Polsce.