Twisto to czeski fintech, który dzięki ING Bankowi Śląskiemu został sprowadzony na polski rynek. Od debiutu w zeszłym roku Twisto obsłużył już 100 tysięcy klientów, którzy wykonali ponad 200 tys. transakcji. Twisto utrzymuje, że praktycznie wszyscy klienci byli zadowoleni z usługi. Firma w Polsce oferuje płatności odroczone w ponad 300 sklepach internetowych.

– Polacy polubili zakupy z Twisto. Choć jesteśmy w Polsce dopiero od roku, obsłużyliśmy już ponad 200 tys. transakcji. Dzięki wprowadzeniu karty płatniczej, użytkownicy Twisto, będą mogli z nami kupować w każdym sklepie – bez ograniczeń. Liczymy, że w 2022 r. z Twisto będzie korzystało 0,5 mln klientów w Polsce. Polska to dla nas kluczowy rynek – mówi Michal Smida z Twisto.

Twisto apka

Twisto wydał całkiem udaną aplikację

A skoro już jest aplikacja, to grzechem nie byłoby wydanie do niej karty płatniczej. Partnerem kartowym został Mastercard, który podczas konferencji chwalił się, że proces wdrożenia zajął im „jedynie 6 miesięcy”.

– Połączyliśmy transakcje online i offline w jednej aplikacji, tworząc nowy wymiar płatności za zakupy. Nasi użytkownicy mają do dyspozycji wszystkie narzędzia potrzebne do tego, by płacić po swojemu. Kupujący decyduje, czy zapłaci od razu czy później. Przesuwając płatność nie zamraża własnych pieniędzy, to Twisto płaci za niego do sklepu. Jeśli ureguluje należność do 45 dni, nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Przez aplikację można również przesunąć płatność o kolejny miesiąc. Wkrótce możliwe będzie rozłożenie większego wydatku na raty – mówi Michał Smida, CEO i założyciel Twisto.

Twisto konferencja

Jak działa i ile kosztuje karta wielowalutowa Twisto?

Po otrzymaniu karty klient może robić zakupy w ramach bezpłatnego miesięcznego limitu. Po tym okresie zwraca jego równowartość w dowolnym momencie – od razu po zakupie lub do 45 dni (licząc od początku miesiąca) korzystając z BLIKA lub przelewu.

Dzięki temu zakupy są bezpieczniejsze (kupujący nie angażuje własnych środków finansowych do czasu, aż sprawdzi produkt i zdecyduje, że chce go zatrzymać) i wygodniejsze (zakupu można dokonać w dowolnym momencie, np. wykorzystując promocję, albo w sytuacji chwilowego braku środków). Twisto nie jest połączone z kontem bankowym. Płatności zagraniczne z Twisto odbywają się po korzystnym kursie Mastercard – bez potrzeby wcześniejszej wymiany waluty. Bez opłat i prowizji, nawet w weekendy.

Aby korzystać z karty Twisto należy pobrać aplikację na telefon i zarejestrować się. Po otrzymaniu miesięcznego limitu można robić zakupy. Limit przyznawany jest na podstawie deklaracji klienta oraz ocenie jego zdolności kredytowej i może sięgać kilku tysięcy złotych. Aplikacja i karta są darmowe, bez względu na liczbę wykonanych transakcji. Poziom wykorzystania limitu i zestawienie wszystkich transakcji są widoczne w aplikacji w czasie rzeczywistym. Użytkownik dostaje także powiadomienie push po każdym zakupie i zestawienie wydatków na koniec dnia.

Ile kosztuje korzystanie z Twisto?

Okres rozliczeniowy trwa od 1 do ostatniego dnia miesiąca. Na początku kolejnego miesiąca użytkownik otrzymuje podsumowanie i dodatkowe 15 dni na uregulowanie należności. W tym czasie może zdecydować, czy spłaci całość wydatków nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów, czy przesunie płatności o następny miesiąc. Po spłacie całej sumy ponownie otrzymuje do wykorzystania bezpłatny limit kredytowy. Jeśli użytkownik zdecyduje się przesunąć płatność o kolejny miesiąc (maksymalnie do 90 proc. sumy wszystkich wydatków), limit do wykorzystania w następnym miesiącu zostanie pomniejszony o kwotę, która przesunął. Przesunięcie terminu płatności wiąże się z kosztem w wysokości 4,5 PLN za każde przesunięte 100 zł (45 zł za każdy 1000 zł).

Model biznesowy Twisto oparty jest o prowizje od sklepu internetowego, a nie od klienta. Jeśli klient wybierze płatność Twisto, to sklep internetowy „zapłaci” Twisto za możliwość sfinansowania transakcji.

Apple Pay i Google Pay w Twisto

Twisto zapowiada, że jeszcze w tym roku uruchomi atrakcyjny program Cashback oraz funkcję Twisto Split, króte umożliwi podział rachunku między znajomych (nawet tych, którzy z Twisto nie korzystają). W połowie przyszłego roku Twisto zaoferuje także płatności Apple Pay oraz Google Pay.

Twisto to fintech z czeskim rodowodem. 80% czeskich klientów firmy aktywnie korzysta z karty przeciętnie 20 razy w miesiącu, a średnia wartość transakcji wynosi 100 zł.