Partner serwisu Visa dla biznesu

Twój e-PIT już działa, ale nie obyło się bez problemów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech
Opublikowano: 15 lutego 2019, 16:23 Aktualizacja: 10 kwietnia 2019, 13:29

Ministerstwo Finansów uruchomiło nową usługę na portalu podatkowym – Twój e-PIT. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych które posiada. Niestety, ale nie obyło się bez drobnego falstartu. Dzisiaj w godzinach porannych użytkownicy zgłaszali problemy z logowaniem do serwisu. Awaria została już opanowana.

Twój e-PIT już działa, ale nie obyło się bez problemów

Może to być jednak lekcja, aby nie zostawiać rozliczenia swojego PIT-a na ostatnią chwilę. Na przykładzie dzisiejszego dnia widać, że serwery mogą nie udźwignąć dużego ruchu na portalu podatkowym. Lepiej dmuchać na zimne i rozliczyć się wcześniej. Warto pamiętać, że podatnicy wciąż mają wybór i jeśli chcą to mogą samodzielnie wypełnić swoje zeznanie i zanieść druk do urzędu skarbowego.

Twój e-PIT – kto z tego skorzysta?

Na razie w usłudze Twój e-PIT udostępniono najpopularniejsze zeznania w Polsce, czyli PIT-37 i PIT-38. W 2018 roku po raz drugi w historii liczba PIT-ów złożonych przez Internet była większa, niż tych złożonych fizycznie w urzędach skarbowych. W 2018 roku Polacy złożyli 11,4 mln e-PIT-ów w porównaniu do 5,6 mln klasycznych rozliczeń. W tym roku wynik powinien być jeszcze lepszy. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38. W kolejnym roku nowa forma rozliczeń będzie udostępniona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).

Korzystanie z e-PIT-ów to nie tylko większa wygoda, ale także szybszy zwrot z podatku. Na stronie Ministerstwa Finansów czytamy, że termin zwrotu nadpłaty został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną. Nie oznacza to jednak, że podatnicy będą oczekiwali na zwrot nadpłaty podatku aż 45 dni – to maksymalny termin.

Twój e-PIT można znaleźć na stronie podatki.gov.pl. Dostęp do swojej deklaracji uzyskamy wybierając kategorię „PIT”, a następnie „Twój e-PIT”. Najwygodniejszym sposobem zalogowania się do usługi jest Profil Zaufany. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na portalu od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

twoj-e-pit-juz-dziala-ale-nie-obylo-sie-bez-problemow