Przypomnijmy, że osoby rozliczające się ze swoich dochodów za 2018 r., na podstawie PIT-37 i PIT-38, po zalogowaniu do portalu podatkowego znajdą usługę Twój e-PIT i przygotowane przez urząd skarbowy zeznanie podatkowe. Najwygodniejszym sposobem zalogowania się do usługi jest Profil Zaufany. e-PIT będzie dostępny na portalu od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r.

Twój e-PIT 2018 opłacisz on-line za pomocą Paybynet

Teraz w przypadku decyzji o rozliczeniu elektronicznym, ewentualną dopłatę podatku można zrealizować bezpośrednio z serwisu Twój e-PIT, poprzez zlecenie płatności podatkowej z wykorzystaniem systemu KIR, czyli Paybynet . Pierwsze dni dostępności płatności podatkowych w Paybynet mają pokazywać, że usługa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Zlecenie takiej transakcji w serwisie Twój e-PIT jest dużo prostsze, niż zlecenie tradycyjnego przelewu podatkowego – wszystkie potrzebne dane podstawiane są automatycznie. Nie ma konieczności wybierania typu zobowiązania podatkowego czy wyszukiwania właściwego urzędu skarbowego. Niezbędne dane są przekazywane do banku z portalu podatkowego Ministerstwa Finansów. Zadaniem podatnika jest tylko autoryzacja płatności.

Na razie nie wiadomo kiedy z usługi będą mogli skorzystać klienci innych banków. Mamy nadzieję, że to kwestia kilku tygodni – skoro KIR oficjalnie zapowiada wdrożenia, to znaczy, że są one praktycznie pewne. To o tyle istotne, że popularność e-PIT-ów rośnie z roku na rok. W 2018 roku w ten sposób rozliczyło się prawie 11,5 mln Polaków.