Partner serwisu Visa dla biznesu

Twórca Aliora stworzy nowy fintechowy bank

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Alior
Opublikowano: 7 lutego 2019, 00:25 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 18:16

Vodeno – tak ma się nazywać nowy bank tworzony przez Wojciecha Sobieraja. Udało mu się zebrać mocną ekipę doświadczonych menagerów oraz zapewnić finansowanie od jednego z największych funduszy private equity na świecie. Ekscytacja połączona z ciekawością – każdy tydzień na rynku fintech przynosi nowe wieści, ale te dotyczące projektu byłego prezesa Alior Banku bez wątpienia są oczekiwane bardziej niż inne. O sprawie napisał Puls Biznesu.

Nowy bank Wojciecha Sobieraja wystartuje jeszcze w tym roku

Z artykułu Pulsu Biznesu wynika, że twórca Aliora zebrał ekipę doświadczonych menadżerów razem, z którymi zbuduje paneuropejski bank o ciekawej nazwie Vodeno. Na razie nie wiadomo skąd wzięła się inspiracja nazwy, ale w j. chorwackim voden oznacza „wodny”, czyli woda a bez tej – jak powszechnie wiadomo – człowiek przeżyje najwyżej kilka dni. Czy jest to zwykły przypadek? A może to celowa metafora, która ma co nieco wyjaśnić w jakim kierunku zmierza ten projekt.

Bank zarejestrowany jest w Holandii, a fundusze zapewni Warburg Pincus – jeden z największych funduszy private equity na świecie, którego wartość aktywów przekracza 40 mld dolarów.

Pan-europejski, czyli działający na terenie całej Europy. Zapewne w tym wypadku chodzi o Unię Europejską. O potrzebie tworzenia paneuropejskich banków w lipcu 2018 roku wspominał Jamie Dimon – prezes JPMorgan Chase. W ostatnich latach udało się stworzyć umiarkowanie jednolity rynek bankowy i finansowy i to w zasadzie najlepszy moment do tego, by go schallengować. Nie będzie to łatwe, ale takie projekty jak Monzo czy N26 udowodniły, że jest spora przestrzeń do rozwoju.

Nowy challenger bank?

Z plotek i szumów rynkowych wynikało, że prezes Wojciech Sobieraj nie próżnuje i niebawem świat usłyszy o nowym fintechowym projekcie. Już w 2015 roku w wywiadzie dla Forbesa powiedział, że w przyszłości planuje otwarcie nowego biznesu. Dodał również, że „banki się kończą”. W kuluarach mówiło się o challenger banku o globalnych ambicjach, „bankowej Zarze”. Wydaje się, że to było to tak niedawno, ale w tych w czasach słowo fintech w zasadzie w ogóle nie było w użyciu.

Wojciech Sobieraj jest ojcem sukcesu Aliora – banku, z którego usług korzysta obecnie 4 mln klientów. Cyfrowy buntownik rozpoczął działalność w 2008 roku, a w 2012 roku zadebiutował na GPW. W połowie 2015 roku pakiet kontrolny przejął państwowy gigant PZU. Gdy w czerwcu 2017 roku upubliczniono informację o odejściu Sobieraja kurs Aliora spadł o ponad 5% – rynek „wycenił” jego odejście na ponad 300 mln zł. To była niespotykana sytuacja na polskim rynku kapitałowym potwierdzająca wysoką reputację odchodzącego prezesa banku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

tworca-aliora-chce-stworzyc-nowy-fintechowy-bank