– Stale poszerzamy ofertę naszych produktów. Płatności to jeden z najistotniejszych aspektów, a licencja instytucji pieniądza elektronicznego pozwoli na usprawnienie przepływu pieniędzy i dalsze rozwijanie biznesu w Europie – mówi przedstawiciel Ubera, cytowany przez Sky News.

Czytaj także: Zostaw napiwek dla kierowcy Ubera. Nowa funkcja w aplikacji

Czy Uber chce podbić rynek finansowy?

Zgodnie z informacjami Sky News licencję złożyła nowa spółka-córka Ubera, Uber Payments BV. Co oznacza taki ruch ze strony firmy Dary Khosrowshahiego? Niewykluczone, że Uber pójdzie drogą swojego niedawnego konkurenta z Azji Wschodniej – firmy Grab. Grab posiada swoją własną aplikację do przelewów P2P, a ostatnio rozwija także własny serwis sprzedający mikro pożyczki i produkty ubezpieczeniowe.

Na marginesie warto dodać, że Uber niebawem wycofa się ze Wschodniej Azji i ustąpi miejsca firmie Grab. Spółka z San Francisco przejmie około 30% udziałów Grab, Dara Khosrowshahi zasiądzie w jej zarządzie, a do Grab przejdzie około 500 pracowników firmy z San Francisco. O sprawie pisał brytyjski Guardian.

Czytaj także: Brytyjski rząd prezentuje Fintech Sector Strategy

Decyzja Ubera może być też podyktowana unijną dyrektywą PSD2, która powinna zacząć obowiązywać już od stycznia bieżącego roku. Wiele krajów spóźnia się z jej implementacją, ale nie zmienia to faktu, że nowe przepisy w końcu wejdą w życie. Na ich mocy firmy trzecie będą mogły uzyskać dostęp do rachunków bankowych klientów, a nawet zainicjować płatność za pozwoleniem właściciela. Więcej o dyrektywie PSD2 i jej implementacji w Polsce można przeczytać tutaj – Ustawa o usługach płatniczych po trzecim czytaniu (PSD2).

Nowe przepisy otwierają rynek finansowy na kolejne podmioty – głównie fintechy. Uber ma wszelkie potrzebne narzędzia, aby wykorzystać tą zmianę i rozpocząć podbój sektora finansowego – chociaż na razie jest na samym początku tej drogi. Obecnie firma z San Francisco poszukuje dyrektora dla nowej spółki Uber Payments.

Czytaj także: Słowacja delegalizuje Ubera