Sprawcy wykorzystywali złośliwe oprogramowanie i serwery legalnie działających podmiotów gospodarczych. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Policja zatrzymała oszustów włamujących się na konta bankowe

Sprawcy to 6 mężczyzn i kobieta, w wieku od 20 do 40 lat. Jedna osoba jest obywatelem Polski, pozostali to obcokrajowcy. Oszuści „czyścili” konta klientów różnych banków na terenie całego kraju. Pokrzywdzeni otrzymywali różne wiadomości e-mail lub SMS z prośbą o kliknięcie w podany link. Wiadomości informowały o niedopłatach przy zakupie towarów lub usług. Po wejściu w link odbiorca wiadomości nieświadomie instalował na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu sprawcy mogli przechwycić dane logowania do rachunku bankowego.

Z pomocą tych informacji oszuści bez trudu mogli przejąć kontrolę nad rachunkiem – wypłacić gotówkę, czy nawet zaciągnąć kredyt. Policja ustaliła, że złodzieje rozsyłali złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem serwerów legalnie działających podmiotów. Jednorazowe straty sięgały od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pieniądze z kont osób pokrzywdzonych były przesyłane na kolejne konta. Z nich gotówka była wypłacana przez osoby zwerbowane do udziału w przestępczym procederze. Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i włamań na konta bankowe. Pięciu podejrzanych decyzją sądu trafiło do aresztu. Dwie osoby zostały objęte policyjnym dozorem.

Praktycznie każdego miesiąca słyszymy o fałszywych mailach, które hakerzy kierują do klientów banków. Schemat działania jest zazwyczaj bardzo podobny do tego opisanego przez poznańską policję. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i zdrowym rozsądku – w końcu oszuści bazują głównie na ludzkiej naiwności.