Drony z lekami będą latały do miejscowości The Villages na Florydzie. To największa społeczność emerytów w USA, w której mieszka ponad 130 tys. osób.

Usługa dostarczania leków na receptę za pośrednictwem dronów ma być alternatywą dla wizyt w stacjonarnych aptekach. UPS wykorzysta w tym celu technologię dostarczaną przez kalifornijską firmę Matternet. Obie firmy współpracują w zakresie świadczenia usługi dostarczania leków za pomocą dronów od 2019 roku – w tym czasie wykonano już ponad 3 tys. tego rodzaju dostaw.

Leki na receptę online dostarczy dron

W tym celu wykorzystuje się specjalnie przystosowane do przesyłu leków i medykamentów urządzenia, które muszą spełnić szereg wymogów prawnych. Również sama usługa zamawiania leków na receptę jest odpowiednio regulowana.

Drony mogą być wykorzystywane nie tylko do obserwacji czy robienia zdjęć, ale także w przemyśle kurierskim, do dostarczania w wygodny i szybki sposób tych towarów zamówionych i opłaconych przez Internet, które bywają niezbędna do życia. Jest to szczególnie istotne w czasach pandemii, gdy konieczne jest ograniczanie kontaktów społecznych do minimum.

W Polsce na razie nie ma możliwości prawnych do tego, by kupować online leki na receptę z usługą dostawy do domu, ale nie uciekniemy od tego. Być może u nas też niebawem drony będą dostarczały tego rodzaju przesyłki np. dla osób, które mieszkają w trudno dostępnych rejonach kraju.