Komputer kwantowy czy też „procesor kwantowy” to złożone maszyny na poziomie daleko wykraczającym możliwości rozumowania przeciętnego człowieka. Nie ma możliwości by procesory tego typu trafiły do smartfonów chyba jeszcze przez kilka dekad, ale komputery kwantowe rozumiane jako wielkie skrzynie pośrodku szczelnej serwerowni umieszczonej gdzieś głęboko pod ziemią, to już bardziej realny opis tego, nad czym pracują naukowcy.

Co daje kwantowy komputer? Niewyobrażalną moc obliczeniową kilkusetkrotnie przewyższającą obecne superkomputery. A mocy tego rodzaju można używać do bardzo zaawansowanych prognoz finansowych, meteorologicznych czy też tworzenia rozwiązań AI. W czasie rzeczywistym – czyli praktycznie od razu dostajemy informację, kiedy i gdzie prawdopodobnie wystąpi burza z piorunami albo ile – z dużą dokładnością – może wynieść kurs dolara za godzinę. Nic dziwnego, że komputer kwantowy często określany jest mianem współczesnego kamienia filozoficznego.

Ale na razie nie stworzono tak doskonałego komputera chociaż naukowcy wspierani przez biznes aktywnie nad tym pracują (m.in. IBM i Google), a konkretnie nad osiągnięciem tzw. „przewagi kwantowej”, czyli rozwiązania technologicznego zbliżonego do komputera kwantowego – o wielkiej mocy, ale wciąż jeszcze niespełniającego pełnej definicji „quantum computing„.

Urynkowienie komputerów kwantowych to kwestia 5 lat

Z analizy Goldman Sachs i informacji ogłoszonej przez QC Ware wynika, że praktyczne zastosowania niektórych technologii rozumianych jako „quantum computing” mogą trafić na rynek szybciej niż się spodziewano, bo już w perspektywie najbliższych 5 lat. Financial Times opisał, że dotyczą one wyceny instrumentów pochodnych przy użyciu metody Monte Carlo (notabene opracowanej m.in. przez Polaka – Stanisława Ulama w latach 40-tych XXI wieku), która wymaga ekstremalnie złożonych obliczeń zajmujących wiele godzin czy dni (w zależności od liczby danych) nawet superkomputerom.

W artykule FT czytamy, że chociaż nie uda się w krótkim czasie osiągnąć doskonałości technologii komputerów kwantowych, to akceptując szerszy zakres błędów, można będzie je stosować na rynkowych zasadach już w ciągu kilku najbliższych lat.

Goldman Sachs w zakresie Quantum Computing współpracuje z amerykańskim startupem QC Ware założonym w 2014 roku. QC Ware oferuje usługi w modelu quantum-computing as a service. Na razie to raczkujący rynek, ale to kwestia czasu, bo potencjalne korzyści są gigantyczne.