Partner serwisu Visa dla biznesu

Uwaga na burze. Ministerstwo Cyfryzacji wysyła SMS-y

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 10 sierpnia 2018, 15:27 Aktualizacja: 10 maja 2019, 15:57

Dzisiaj wieczorem niemal w całej Polsce spodziewane są gwałtowne burze, a miejscami może nawet spaść grad. Dzięki porozumieniu między Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami operatorów, informacja o zagrożeniu dotrze do wszystkich mieszkańców zagrożonego województwa – za pomocą SMS-a.

Uwaga na burze. Ministerstwo Cyfryzacji wysyła SMS-y

– Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe – tak wygląda treść SMS-a otrzymanego od Alert RCB.

SMS ostrzega przed burzą. Pilotaż Ministerstwa Cyfryzacji

Na razie jest to jedynie pilotaż, a system w pełnej krasie ma wystartować w grudniu. Pozwala na to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br. Nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale już w lipcu operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

Obywatele będą mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: [email protected].


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

uwaga-na-burze-ministerstwo-cyfryzacji-wysyla-sms-y