21 marca 2019, 17:30:WETS – Warsaw Ecommerce Tech Sessions - Business Link Astoria, Warszawa

Uwaga na burze. Ministerstwo Cyfryzacji wysyła SMS-y

Uwaga na burze. Ministerstwo Cyfryzacji wysyła SMS-y

Dzisiaj wieczorem niemal w całej Polsce spodziewane są gwałtowne burze, a miejscami może nawet spaść grad. Dzięki porozumieniu między Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami operatorów, informacja o zagrożeniu dotrze do wszystkich mieszkańców zagrożonego województwa – za pomocą SMS-a.

– Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe – tak wygląda treść SMS-a otrzymanego od Alert RCB.

Powiększ

Burza-SMS
Tak wygląda SMS ostrzegawczy, wysyłany przez Alert RCB, we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i MSWiA.

SMS ostrzega przed burzą. Pilotaż Ministerstwa Cyfryzacji

Na razie jest to jedynie pilotaż, a system w pełnej krasie ma wystartować w grudniu. Pozwala na to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br. Nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale już w lipcu operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

Obywatele będą mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: [email protected].

/Rafał Tomaszewski