O sprawie pisze serwis Bankier.pl i Niebezpiecznik. Oszuści wysyłają wiadomości, w których podszywają się pod PKO Bank Polski. W ten sposób starają się wykraść dane, dzięki czemu mogą uzyskać dostęp do konta i zgromadzonych na nim pieniędzy. W fałszywych SMS-ach podają link do rzekomej aktualizacji aplikacji IKO.

Oszuści podszywają się pod PKO Bank Polski

Przestępcy namawiają w wiadomościach SMS, aby aktualizować aplikację IKO. Załączają link, który tak naprawdę ma na celu wyłudzanie danych do logowania. Po kliknięciu w link klienci proszeni są o podanie numeru klienta i hasła, a przekazane informacje trafiają prosto w ręce hakerów. Osoby, które podały swoje dane powinny jak najszybciej skontaktować się pracownikami banku.

Z ostatniego raportu przygotowanego przez Bank Pekao wynika, że 13 mln Polaków padło ofiarą przynajmniej jednego cyberprzestępstwa. Mimo tego co drugi dorosły Polak deklaruje, że czuje się w Internecie bezpiecznie. Zdaniem aż 82% respondentów najlepszą odpowiedzią na zagrożenia w sieci jest rozwaga i bycie uważnym.

Wczoraj natomiast pisaliśmy o kolejnych zatrzymaniach w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, włamującej się na konta bankowe. Złodzieje tworzyli duplikaty kart SIM, a straty poniesione przez klientów banków szacowane są na ponad 20 mln PLN.