Partner serwisu Visa dla biznesu

Uwaga na oszustów! Podszywają się pod Ministerstwo Rodziny

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Cyberbezpieczeństwo
Opublikowano: 17 lutego 2017, 15:16 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:23

Oszuści nie śpią i stają się coraz bardziej przebiegli. Znaczna część firm w Polsce otrzymała wezwanie do zapłaty, rzekomo od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oszuści wzywają do zapłaty około 300 zł. Wiadomość ominęła filtr spam.

Oszustwa "na PSD2" będą nową plagą? PKO BP ostrzega przed hakerami

W ostatnich miesiącach nasilają się próby wyłudzania pieniędzy bądź danych osobowych. Nie tak dawno padła nawet strona Komisji Nadzoru Finansowego, a mogło mieć to związek z jednym z największych ataków hakerskich w historii Polski.

O co chodzi?

W dniu wczorajszym wiele polskich instytucji i przedsiębiorstw otrzymało takiego oto maila.

Oszuści próbują wyładzać pieniądze podszywając się pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 

Zgodnie z jego treścią przedsiębiorcy proszeni są o uiszczenie opłaty w wysokości 288 zł, żeby resort mógł dokonać potwierdzenia wpisu do rejestru.

Jak widzimy wiadomość jest bardzo sprytnie skonstruowana. Już na samym początku jest odwołanie do rzekomego paragrafu 11. Mail ma oficjalną formę i faktycznie przypomina powiadomienie z urzędu.

Podany jest numer rachunku i tytuł do przelewu. Podpis również nie budzi wielkich zastrzeżeń.

Kolejny przekręt na Facebooku. Próbują się pod nas podszywać

Uwaga na oszustów!

Ktoś spostrzegawczy może jednak dostrzec pewne niepokojące szczegóły. Przede wszystkim adres e-mail – [email protected] Naprawdę wątpliwe żeby jakieś ministerstwo miało taki adres. Chodzi tutaj oczywiście o człon „płatności”.

Po drugie w wiadomości jest informacja o wcześniejszym powiadamianiu za pomocą tradycyjnych listów. Jeżeli nie mamy bałaganu w firmie i zbyt wielu spraw na głowie, raczej będziemy pamiętać, że takiego wezwania od Ministerstwa nie otrzymaliśmy.

Niepokojące jest, że wiadomość ominęła filtr spam. Ponadto oszuści są coraz bardziej bezczelni. Podany numer rachunku prawdopodobnie należy to istniejącej osoby, jednak łatwo się domyśleć, że jest to ktoś podstawiony – tak zwany „słup”.

Odpowiednie służby zostały już powiadomione o kolejnej próbie wyłudzenia i sprawa trafiła do prokuratury. Warto też powiadomić znajomych, aby nie dali się nabrać.

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widnieje już stosowne oświadczenie, w którym resort zapewnia, że nie ma nic wspólnego z przysyłanymi wiadomościami.

MPiPS zgłosiło do prokuratury próbę wyłudzenia pieniędzy.

Źródło:
mpips.gov.pl. Oficjalne oświadczenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

uwaga-oszustow-podszywaja-ministerstwo-rodziny