Krajowa Izba Rozliczeniowa, operator systemu Elixir przypomina, że w okresie świątecznym banki także pracują w innym systemie niż standardowy. Jeżeli nie zaplanujemy swoich transakcji odpowiednio wcześniej, to jedynym wyjściem będzie skorzystanie z przelewów w systemie Express Elixir – który działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i święta.

Przedświąteczne przelewy trzeba zaplanować wcześniej

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji przeprowadzanych w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie wykonuje żadnych transakcji. Jak zatem będzie funkcjonował Elixir w końcówce roku?

W systemie Elixir w dniach 24 grudnia i 31 grudnia odbędą się 2 sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w Wigilię i w Sylwestra po godzinie 13:30, zostaną zrealizowane dopiero w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Natomiast system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro w tych dniach będzie funkcjonować wg standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych.

Na marginesie warto wspomnieć o statystykach systemów rozliczeniowych KIR. W listopadzie w systemie Elixir  rozliczono 154,32 mln transakcji o łącznej wartości 470,4 mld zł.  W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro – rozliczono 3,18 mln komunikatów o wartości 18,1 mld euro. Natomiast w Express Elixir przetworzono rekordowe 1,49 mln przelewów natychmiastowych, a ich wartość wyniosła 3,1 mld zł.