– Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy. Istnieje duże ryzyko, że można je stracić – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Kolejne postępowania w sprawie piramid finansowych

Operatorami wskazanych systemów są firmy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chodzi o takie spółki jak:

  • Alternet ze Stanów Zjednoczonych – promuje system na portalu Alternet i platformie AdBlast. Konsument może zakupić pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1000 USD, a rzekome dodatkowe dochody i zyski mają zostać wypłacone, gdy namówi inne osoby do uczestnictwa.
  • Nautilus Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – promuje system Omega. Pakiety uczestnictwa kosztują od 50 do 200 000 EUR. Firma przyjmuje wpłaty od konsumentów i obiecuje im korzyści za to, że namówią inne osoby do zakupu.
  • M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych – promuje system Team-Coin. Konsument płaci bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (ok. 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Organizator obiecuje korzyści za namówienie innych osób, zysk ma być wyższy, im ktoś kupi więcej pozycji.
  • M&K Promotim z Wielkiej Brytanii oraz M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych, które opracowały system Hybryd Cykler. Uczestnik może kupić pozycje w kolejce do wypłaty – kosztują od 20 zł do 2 tys. zł dziennie. Firma obiecuje wypłatę pieniędzy za namówienie innych uczestników.

UOKiK przypomina, aby uważać na firmy, które obiecują nam bardzo wysokie zyski w krótkim czasie. Naszą czujność powinno wzbudzić także oferowanie kuponów, pakietów inwestycyjnych i świadectw uczestnictwa, czy krótki okres działalności danej spółki. W przypadku piramid finansowych jednym z najważniejszych elementów uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób.