600 dolarów na osobę – taką pomoc przewiduje rząd USA, by przeciwdziałać skutkom kryzysu. Środki wypłacane są na rachunku bankowe, ale też formie czeków, których z jakichś trudnych do zrozumienia powodów Amerykanie nie są wstanie wyrugować ze swojego systemu płatniczego.

Zrealizuj czek w Venmo

Venmo to amerykański fintech należący do PayPala. Ma już ponad 60 mln użytkowników. Firma oferuje aplikację, która służy do realizacji płatności P2P. Naturalnie klienci mogą także wyrobić sobie kartę płatniczą i dokonywać płatności za jej pomocą ze środków zgromadzonych na koncie Venmo.

W ramach nowej funkcji, na razie ograniczona liczba klientów, może także realizować czeki tzn. wprowadzać skan czeku do aplikacji, poczekać na jego weryfikację (zwykle trwa to kilka minut) i środki zapisane na czeku zostaną dodane do konta Venmo. Usługa na razie jest bezpłatna – Venmo nie będzie pobierać opłat za realizację czeków wydanych przez rząd.

Dzięki temu użytkownicy Venmo, którzy otrzymają czeki od państwa nie będą musieli fizycznie udawać się do miejsc ich realizacji, czekać w kolejkach i narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo w czasie pandemii.

W Polsce nie ma problemów czeków – większość Polaków nigdy nie widziała czeku na własne oczy i raczej nie potrafiłaby go zrealizować. Nasz system płatniczy w latach 90-tych był mocno opóźniony i opierał się głównie na gotówce. Potem nastała era kart płatniczych, a dostęp do rachunków bankowych i szybkich przelewów stał się tak powszechny, że czeki nie były potrzebne.

/LP