Visa Checkout i Masterpass od Mastercarda niebawem zostaną zastąpione innym rozwiązaniem opartym na EMV SRC opracowanej przez EMVCo – organizację odpowiedzialną za specyfikacje techniczne dla płatności kartowych.

Wycofanie się z własnych portfeli elektronicznych przez większość głównych graczy na rynku kartowych nie powinno być zaskoczeniem – na początku tego roku Visa, Mastercard i American Express zapowiedziały, że niebawem uruchomią nowe wspólne rozwiązanie do integracji kart w portfelu elektronicznym. 

Portfele elektroniczne to w największym skrócie specjalne konta, która przechowują dane kart. Dzięki temu dokonując płatności online nie trzeba przepisywać danych z karty – wystarczy zalogować się na swoim koncie i potwierdzić płatność (co do zasady tak jak w PayPalu). Usługi będą dostępne jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy, ale niebawem zostaną zastąpione innym, bezpieczniejszym rozwiązaniem opartym na jednolitym standardzie. W międzyczasie Google Pay zakończył wspieranie Visa Checkout. 

Visa Checkout uruchomiono w 2013 roku, a w Polsce usługa zadebiutowała wiosną 2017 roku. Z kolei Masterpass od Mastercarda w naszym kraju działa od 2014 roku. Łącznie z obu usług korzysta ok. 100 mln osób.