Wartość akwizycji ma wynieść 198 mln funtów. Earthport to brytyjski fintech notowany na londyńskiej giełdzie, który wykorzystuje blockchain do przyśpieszania międzynarodowych przelewów Firma wykorzystuje największą na świecie niezależną sieć Automated Clearing House (ACH) do świadczenia usług w obszarze płatności transgranicznych na rzecz banków i korporacji. Do klientów Earthport można zaliczyć takie instytucje, jak Bank of America Merrill Lynch, Japan Post Bank, Ripple, czy Transfer Wise.

Visa wykorzysta technologię blockchain?

Obecnie Visa umożliwia przesyłanie środków na lub z kart Visa. Dzięki przejęciu Earthport, klienci biznesowi Visa będą mogli umożliwić klientom indywidualnym, firmom i rządom wykorzystywanie Visa do przesyłania lub otrzymywania pieniędzy za pośrednictwem rachunków bankowych na całym świecie.

Za pośrednictwem przelewów i przekazów pieniężnych przesyłanych jest prawie 80 bilionów dolarów rocznie – to dane Accenture z 2017 roku. Niemniej przelewy wciąż są trudniejsze i bardziej skomplikowane niż powinny być. Zanim pieniądze trafią na konto mogą minąć dni – dzieje się tak dlatego, że metody wykorzystywane przy tego rodzaju płatnościach są przestarzałe, niewydajne i kosztowne – pisze Visa w informacji prasowej. Faktycznie sieć przelewów SWIFT jest już wiekowa i czuje na plecach oddech blockchainu i firm takich jak Ripple.

Pozyskanie Earthport przez Visa może zaowocować rozwiązaniami, z których przykładowo może skorzystać międzynarodowa spółka zatrudniająca na całym świecie wykonawców, którym należy zapłacić wynagrodzenie w ich lokalnej walucie. Dzisiaj taka firma płaci swoim pracownikom wykorzystując mało wydajne i kosztowne przelewy, których zrealizowanie może potrwać wiele dni. Akwizycja pozwoli Visa stworzyć jedną sieć dla tego rodzaju płatności. Dzięki temu pracownicy na całym świecie będą mogli otrzymywać wynagrodzenie w sposób szybki i bezpieczny.