Oszuści codziennie dokonują kilka tysięcy prób wyłudzeń kredytów lub pożyczek. Często na skradzione dane tożsamości. W przypadku skutecznego wyłudzenia finalny koszt ponoszą instytucje finansowe, ale wiąże się to też z wieloma przykrościami dla ofiary kradzieży tożsamości. Jest to przede wszystkim stres, przejście procedury wyjaśniającej (zgłoszenie na policji oraz wymiana dokumentów). Skala problemu wg specjalistów nie jest wielka, ale jest już widoczna.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Biuro Informacji Kredytowej zwraca uwagę, że wielu zagrożeń można uniknąć korzystając z różnych instrumentów prewencji. Jednym z nich są Alerty BIK, które od momentu uruchomienia ostrzegły użytkowników łącznie 4 mln razy. Narzędzie to pozwala w czasie rzeczywistym sprawdzić, czy oszust nie stara się wyłudzić kredytu na nasze dane.

Kliknij tu i aktywuj alerty BIK

Alerty BIK to usługa, która coraz częściej oferowana jest przy zawieraniu umów o kredyt. Taką możliwość mają już klienci Alior Banku.

Jak to działa? Alerty BIK to zautomatyzowana ochrona działająca 24/h, 7 dni w tygodniu. Mechanizm jest prosty, jeśli klient jest w trakcie pozyskania nowego kredytu lub pożyczki, wówczas powiadomienie sms lub e-mail jest potwierdzeniem, że instytucja finansowa analizuje jego wniosek. Jednak, gdy klient nie wnioskuje o nowe finansowanie, wówczas Alert może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu lub pożyczki na jego dane osobowe. Dzięki informacji z Alertu można szybko zareagować i zapobiec wyłudzeniu.

Rozwiązanie od BIK to skuteczne, ale nie jedyne dostępne na rynku narzędzie. Prócz tego do zabezpieczenia przed wyłudzeniem pożyczek można korzystać z darmowego systemu Bezpieczny PESEL, który jest prowadzony przez CRIF pod patronatem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych , który jest narzędziem dedykowanym dla instytucji pożyczkowych. Na rynku obecny jest także Chroń PESEL prowadzony przez Krajowy Rejestr Długów.

Aktywuj ochronę przed wyłudzeniem

Niezależnie od istnienia cyfrowych systemów ochrony i prewencji przed wyłudzeniami, najważniejsza jest skuteczność organów ścigania w łapaniu przestępców. Na tym polu jednak nie mamy zbyt wielu sukcesów.

Jak dochodzi do wyłudzenia?

Metod jest wiele. Najczęściej oszust po uzyskaniu danych tożsamości próbuje na ich podstawie założyć rachunek w banku, który uwiarygadnia go przy zawieraniu różnych umów online. Jeśli mu się to uda, to może np. próbować wyłudzić pożyczki w firmach pożyczkowych. W sektorze bankowym wyłudzenia często dotyczą zakupu przedmiotu na raty w sklepach stacjonarnych, gdzie oszust we wniosku kredytowym podaje fałszywe dane tożsamości.