Partner serwisu Visa dla biznesu

W 2019 roku do klientów trafią 2 mln smartfonów ze składanym ekranem

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Smartfony
Opublikowano: 12 marca 2019, 13:14 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 13:32

Telefony ze składanym ekranem to przyszłość tego rynku. Na razie prym wiodą takie modele jak Samsung Galaxy Fold i Huawei Mate X, ale rok 2019 nie będzie okresem, w którym wejdą do mainstreamu. Wciąż pozostaną towarem luksusowym, głównie przez zaporowe ceny, które mogą przekraczać nawet 10 tys. złotych. W 2019 roku nie sprzeda się ich więcej niż 2 mln egzemplarzy.

W 2019 roku sprzeda się niecałe 2 mln smartfonów ze składanym ekranem

Takie dane prezentuje firma analityczna Canalys. Oznacza to, że i tak w roku debiutu rynek takich smartfonów będzie warty około 4 mld dolarów. Za tę kwotę można wybudować 65 tysięcy mieszkań w Polsce. Huawei Mate X ma kosztować około 2300 euro, a najtańszy model Samsung Galaxy Fold to wydatek rzędu 2000 tys. dolarów. W Polsce po dodaniu podatku VAT i w zależności od polityki cenowej sprzedawców takie modele mogą kosztować nawet ponad 10 tys. PLN.

Huawei Mate X i Samsung Galaxy Fold już niedługo na rynku

Samsung Galaxy Fold ma pojawić się w USA pod koniec kwietnia, a Huawei Mate X zadebiutuje w połowie 2019 roku. Nie wiadomo jednak kiedy będą dostępne w Polsce. To Samsung i Huawei będą odpowiadały za zdecydowaną większość sprzedaży smartfonów ze składanym ekranem, ale nie to ma być kluczowe w nadchodzących miesiącach. Canalys zwraca uwagę na fakt, że producenci muszą najpierw dotrzeć do świadomości klientów i przekonać ich, że warto sięgnąć głębiej do kieszeni po taki telefon.

Najważniejszym atutem Galaxy Fold i Mate X są oczywiście duże ekrany, które można składać lub rozkładać w zależności od potrzeb. Zdecydowanie ciekawiej prezentuje się model Huawei, który po rozłożeniu ma mieć ekran o przekątnej 8 cali (trochę ponad 20 cm). Wyświetlacz będzie działał w technologii FullView OLED o rozdzielczości 2480 x 2200 pikseli. Smartfon będzie wyposażony w procesor Kirin 980, 8 GB RAM, 512 GB przestrzeni na dane i modem 5 G.

Wysoka cena na początku zahamuje szerszą adopcję telefonów ze składanym ekranem, ale wraz z pojawianiem się nowych modeli smartfony tego typu będą coraz tańsze – podaje Canalyst. Na razie producenci powinni skupić się na wysokiej jakości nowych urządzeń i sprawić żeby były one wystarczająco wytrzymałe. Wtedy mogą przekonać klientów do wydania dużych pieniędzy. Jak pokazuje przykład Apple i nowych iPhone’ów dobry marketing to podstawa. Przypomnijmy, że nowy iPhone XS Max kosztował ponad 7 tys. złotych i chociaż jego sprzedaż nie powala na kolana, to ze smartfonów firmy z Cupertino korzysta prawie MILIARD ludzi na świecie.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

w-2019-roku-sprzeda-sie-niecale-2-mln-smartfonow-ze-skladanym-ekranem