Co zakłada nowelizacja ustawy o Karcie Dużej Rodziny? To przede wszystkim przeniesienie możliwości wyświetlania elektronicznych Kart Dużej Rodziny do aplikacji mObywatel. Dzięki temu nie będzie konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na rozbudowę funkcjonalności i utrzymania w kolejnych latach dotychczasowej aplikacji.

Idzie nowe. Zmiany w Karcie Dużej Rodziny coraz bliżej

Jak to działa? Specyfika aplikacji mObywatel umożliwia rezygnację z konieczności wnioskowania o elektroniczną formę Karty Dużej Rodziny – aplikacja ta umożliwi bowiem pobranie swojej Karty w wersji elektronicznej każdemu posiadaczowi Karty, posiadającemu PESEL oraz dowód osobisty, a w przypadku dzieci mLegitymację, który zaloguje się do tej aplikacji.

Ustawa zawiera także rozwiązania zakładające realizację postulatów gmin w zakresie podniesienia kosztów obsługi do kwoty 17 zł za jedną rodzinę wielodzietną w gminie (obecnie kwota ta wynosi 14,70 zł). Do tego dochodzi także m.in. likwidacja obowiązku sprawozdawczego dla gmin i wojewodów z realizacji ustawy, a także dla starostów i marszałków województw w zakresie samorządowych programów dla rodzin wielodzietnych – czytamy w komunikacie.

Od kilku tygodni jest już dostępna nowa wersja aplikacji mObywatel. Główna zmiana to usunięcie mTożsamości i wprowadzenie nowego wzoru dokumentu. Dodano także Małopolską Kartę Aglomeracyjną, która pozwala opłacać przejazdy komunikacją miejską w Krakowie i województwie Małopolskim.