Od marca 2019 r. w Polsce wydaje się e-dowody, wyposażone w tzw. warstwę elektroniczną, która w połączeniu z aplikacją eDO App – dostarczaną przez PWPW, umożliwia zdalne potwierdzenie tożsamości. Do tej pory wydano ich blisko 6 mln, a z każdym miesiącem przybywa ich ok. 250 tys. Od dziś każdy, kto posiada e-dowód, a także ustalił do niego 4-cyfrowy PIN, będzie mógł w kilku prostych krokach otworzyć rachunek na www mBanku.

Konto w mBanku otworzysz dzięki aplikacji eDO App

– Ten proces to alternatywa dla „konta na selfie”, które można założyć przez aplikację mobilną mBanku. Chcieliśmy, żeby klient miał tak samo zautomatyzowaną i prostą ścieżkę założenia rachunku, niezależnie od tego, w jakim kanale zawnioskuje. Dzisiaj już 20 proc. dorosłych Polaków ma swój e-dowód, a to otwiera drogę do prawdziwej digitalizacji nie tylko tego procesu, ale też kolejnych, związanych z koniecznością potwierdzania tożsamości – mówi Joanna Erdman, koordynująca projekt w mBanku.

Aby otworzyć rachunek w ten sposób trzeba posiadać e-dowód, 4-cyfrowy PIN do e-dowodu, telefon z NFC, aplikację mobilną eDO App oraz dostęp do Internetu. Wystarczy na stronie www.mBank.pl wybrać typ rachunku i uruchomić wniosek, który przeprowadzi klienta przez kolejne kroki. Następnie po wybraniu automatycznego pobrania danych z e-dowodu, należy zeskanować w aplikacji eDO App widoczny we wniosku kod QR lub przepisać numer umieszczony pod nim.

W następnym kroku należy przyłożyć telefon tylną stroną do e-dowodu (tam, gdzie znajduje się antena NFC) i poczekać na odczyt danych, a potem zaakceptować operację 4-cyfrowym PIN-em nadanym w urzędzie podczas odbioru dowodu.
Po tym, gdy bank potwierdzi tożsamość zostanie uzupełnienie danych kontaktowych, zatwierdzenie umowy kodem z SMS-a i rachunek jest już otwarty.