O spotkaniu poinformował na Twitterze Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland i ekspert do spraw AI w NCBiR. Jest on jednym z trzech członków zespołu, a w trakcie dzisiejszego posiedzenia grupa odpowiadała na ostatnie uwagi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sztuczna inteligencja na agendzie NCBiR i Ministerstwa Cyfryzacji

Prezentacja programu strategicznego na rzecz rozwoju AI w Polsce ma się okazać prawdziwym impulsem dla rozwoju branży nad Wisłą – napisał na Twitterze Paweł Mieczkowski. Powstanie zespołu było postulowane między innymi przez Ministerstwo Cyfryzacji już w 2018 roku, w dokumencie „Założenia do strategii AI w Polsce – plan działań Ministerstwa Cyfryzacji”.

Resort prowadzony przez Marka Zagórskiego realizuje także projekt „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019 – 2027”, który ma przyczynić się do zapewnienia Polsce jak najważniejszego miejsca w światowej gospodarce – dzięki wykorzystaniu AI. Organizacje rządowe i publiczne nie lekceważą potencjału drzemiącego w sztucznej inteligencji, co jest bardzo korzystnym sygnałem dla rynku.

Zdaniem ekspertów Deloitte rok 2020 upłynie pod znakiem technologii 5G i sztucznej inteligencji. W roku bieżącym sprzedanych zostanie ponad 750 milionów chipów sztucznej inteligencji, których zadaniem będzie wspomaganie uczenia maszynowego na urządzeniu (smartfonie, smartwatchu itp), a nie w zdalnym centrum danych – twierdzą specjaliści z Deloitte.

Nie może wiec zaskakiwać, że sztuczną inteligencję aktywnie wdrażają także banki działające w Polsce. Chodzi między innymi o projekty pokroju Talk to IKO w PKO Banku Polskiego.