Urządzenia pozwolą na zakup biletów z wykorzystaniem kart płatniczych, smartfonów obsługujących technologię NFC (Apple Pay, Google Pay) oraz systemu BLIK. Co ważne – w nowych biletomatach nie będzie można zapłacić gotówką. Ich instalację zaplanowano na 2019 rok.

Warszawa coraz bardziej bezgotówkowa. Nowe biletomaty w warszawskich tramwajach

Nowe biletomaty poza sprzedażą biletów jednorazowych i czasowych będą pozwalały na zakodowanie biletów okresowych na karcie miejskiej lub legitymacji studenckiej oraz sprawdzenie ważności biletów okresowych. Interfejs będzie dostępny w kilku wersjach językowych. Jeżeli pasażer będzie dysponował tylko gotówką, to bilet będzie mógł zakupić w stacjonarnym biletomacie przy przystanku lub w kiosku.

Według prezesa Mennicy Polskiej Grzegorza Zambrzyckiego wprowadzenie bezgotówkowych biletomatów to duża oszczędność dla miasta. Obniżenie kosztów utrzymania biletomatów jest możliwe dzięki eliminacji płatności bilonem, znika bowiem konieczność opróżniania kaset z monetami, uzupełniania brakujących nominałów. z tego powodu zmniejszy się również rozmiar samych urządzeń.

W ramach podpisanej umowy ustalono również możliwość zwiększenia zamówienia o kolejne automaty w zależności od planów inwestycyjnych Tramwajów Warszawskich, tak aby zapewnić obecność przynajmniej jednej sztuki w każdym z pojazdów obsługujących połączenia na terenie stolicy.

W lipcu podobne urządzenia zamontowały Szybkie Koleje Miejskie. W biletomatach SKM także zniknęła możliwość płatności gotówką – wcześniej w pojazdach działały urządzenia obsługujące jednocześnie gotówkę i karty/smartfony, ale wyjątkowo często się psuły. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Mennica Polska jest także operatorem Open Payment System, standardu który pozwala zapisywać bilet na karcie płatniczej. Takie rozwiązania działają już we Wrocławiu, w Gdańsku, w Łodzi oraz w Bydgoszczy.