Partner serwisu Visa dla biznesu

W Wielkiej Brytanii odroczono 1,5 mln kredytów z powodu pandemii

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Bankowość#Koronawirus
Opublikowano: 29 maja 2020, 16:43 Aktualizacja: 29 maja 2020, 16:43

W Wielkiej Brytanii z powodu pandemii koronawirusa pożyczkodawcy wydali zgody na odroczenie prawie 1,5 mln kredytów – chodzi tutaj zarówno o spłatę zadłużenia na kartach kredytowych, jak i o pożyczki osobiste.

W Wielkiej Brytanii odroczono 1,5 mln kredytów z powodu pandemii

To dane UK Finance, stowarzyszenia branżowego dla brytyjskiego sektora bankowego i usług finansowych. Zgodnie ze stanem na 21 maja prawie 878 tys. klientów otrzymało zgodę na zamrożenie swojego salda na kartach kredytowych. To wzrost o 25% w porównaniu do początku miesiąca. Firmy zrzeszone w UK Finance zatwierdziły także 608 tys. wniosków o wakacje kredytowe w przypadku pożyczek osobistych, co stanowi wzrost o 30% od początku maja.

Wakacje kredytowe w Wielkiej Brytanii

Kilka tygodni temu pisaliśmy o danych UK Finance z kwietnia bieżącego roku – wtedy z wakacji kredytowych miało skorzystać 700 tys. posiadaczy kart kredytowych. W UK Finance zrzeszonych jest około 300 podmiotów z brytyjskiego rynku finansowego. Stowarzyszenie działa w porozumieniu z tamtejszym odpowiednikiem KNF, czyli Financial Conduct Authority.

Zgodnie z najnowszymi danymi UK Finance pożyczkodawcy zatwierdzili także 1,8 mln wniosków o wakacje kredytowe dotyczące kredytów hipotecznych. To nie wszystko. Banki i fintechy zaoferowały także klientom możliwość zaciągnięcia nieoprocentowanej pożyczki w wysokości 500 funtów w ramach ustalonego limitu w rachunku – taka opcja ma być dostępna dla blisko 27 mln właścicieli kont bankowych. Oznacza to, że w sumie z pomocy mogło skorzystać 30 mln Brytyjczyków.

Jak te dane wypadają w porównaniu do Polski? Związek Banków Polskich podał, że wnioski o zawieszenie płatności rat złożyło już prawie 1 mln osób – w tej grupie znajdują się zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Poziom wniosków rozpatrzonych pozytywnie utrzymuje się na stałym poziomie 86%.

Co więcej, w połowie maja Rzecznik Finansowy poinformował, że będzie dążyć do ustawowego uregulowania możliwości skorzystania z wakacji kredytowych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

w-wielkiej-brytanii-odroczono-15-mln-kredytow-z-powodu-pandemii