Mimo że urlop kojarzy się z odpoczynkiem, to wakacyjne wydatki mogą przyprawić o ból głowy niejednego wczasowicza. Na co wydajemy najwięcej pieniędzy? Jak pokazuje doświadczenie Polaków badanych przez Ipsos na zlecenie Wonga, kluczową część wakacyjnego budżetu stanowią opłaty za noclegi (blisko 40 proc.). Co piąty podczas poprzednich wczasów najwięcej wydał na transport tam i z powrotem. Co ciekawe tylko ponad 10 proc. jako istotną część urlopowych wydatków deklaruje koszty ponoszone na miejscu – takie jak wycieczki i dodatkowe atrakcje (13 proc.) oraz wyżywienie (12 proc.).

Czytaj także: Wyciekły zdjęcia iPhone 8. Jaki będzie jubileuszowy smartfon Apple?

Oszczędzaj, by odpoczywać

Jak pokazują badania firmy finansowej Wonga, Polacy racjonalnie podchodzą do kwestii finansowych związanych z wakacjami. Od 1 000 do 3 000 zł – tyle na tegoroczne wczasy dla całej rodziny przeznaczy przeszło co czwarty respondent. Z kolei blisko co piąty deklaruje, że podczas wypoczynku wyda tylko do 1 000 zł. Kolejne 15 proc. badanych twierdzi, że będzie to około 3 000-5 000 zł.

Skąd weźmiemy pieniądze na urlop?  Zazwyczaj wakacyjne wydatki sfinansujemy z oszczędności – deklaruje tak przeszło co drugi badany. Z kolei co czwarty będzie mógł sobie pozwolić na wczasy z bieżącej pensji. Co ciekawe, niechętnie pożyczamy pieniądze na ten cel od rodziny. Jedynie 2 proc. ankietowanych tak pokryje koszty wakacji.

A ile musimy oszczędzać, aby móc pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd? Prawie 30 proc. Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze przez blisko pół roku. Co czwartemu na zebranie potrzebnych środków wystarczy kwartał, ale jednocześnie aż 22 proc. respondentów twierdzi, że na wakacyjną podróż musi oszczędzać 12 miesięcy. Z kolei blisko co dziesiąty wskazał, że aby zgromadzić pieniądze na wczasy, wystarczy mu tylko miesiąc

Wonga zapytała również, czy Polacy kiedykolwiek kredytowali wyjazd wakacyjny. Jak pokazało badanie, 15 proc. ankietowanych odpowiedziało, że skorzystało z zewnętrznego finansowania, aby móc pojechać na urlop.

Zaplanuj urlop

Czym sugerujemy się przy planowaniu wakacji? Jak wynika z badania Ipsos dla Wonga, co czwarty ankietowany korzysta z rekomendacji znajomych czy rodziny w tym zakresie.

Podobny odsetek respondentów do tego celu używa porównywarki cen hoteli dostępnych w internecie (24 proc.). Mniejszą popularnością cieszą się oferty biur podróży. Z ich usług korzysta jedynie 15 proc. urlopowiczów.

Czytaj także: Bank Millennium umożliwił tokenizację wszystkich rodzajów kart płatniczych

Idealne miejsce do wypoczynku

Wybór odpowiedniego miejsca to klucz do efektywnego odpoczynku. Według większości badanych idealnym sposobem na spędzanie wakacji są wczasy w hotelu bądź pensjonacie. Tę odpowiedź wskazał co trzeci respondent. Na wycieczki objazdowe oraz wakacje na prywatnej kwaterze wybierze się co piąty ankietowany. Rzadko decydujemy się na wypoczynek pod namiotem. Tę formę odpoczynku wybiera tylko 7 proc. z nas. Biwakowanie jest najbardziej popularne wśród najmłodszej grupy wiekowej. Blisko co piąty ankietowany w wieku 20-24 wskazał tę odpowiedź.

Co zaskakujące, wcale nie lubimy odpoczywać w spa. Jedynie 5 proc. badanych zdecyduje się na tę formę urlopu. Tyle samo respondentów odpowiedziało, że najlepsza forma relaksu to dla nich wypoczynek w domu.

Czytaj także: Nie wróć po urlopie z pustym portfelem – cała prawda o płatnościach za granicą

Wakacyjne obawy

Nawet najlepiej zaplanowane wakacje mogą zostać zepsute przez niespodziewane okoliczności. Jak pokazuje badanie Wonga, największym zmartwieniem jest dla nas zła pogoda. Blisko połowa ankietowanych wskazała na ten czynnik. O zachorowania czy złe warunki w miejscu zakwaterowania boi się jedynie 12 proc. Polaków.

Uciążliwi sąsiedzi czy brak rozrywek to obawy zaledwie 5 proc. urlopowiczów. Co ciekawe, jedynie niespełna co dziesiąty respondent wskazuje, że lęka się kradzieży dokumentów.