Największa i najbardziej znana kryptowaluta na świecie osiągnęła w sobotę wartość 61 222,22 USD, najwięcej od prawie miesiąca. Kurs był nieco niższy i wynosił 59 907 USD o godzinie 17:00 GMT w niedzielę – podaje Reuters.

Górnicy, Biden i duże firmy

Wartość bitcoina (BTC) wzrosła o 116% w porównaniu z rocznym najniższym poziomem 27 734 USD z 4 stycznia. Przekroczył granicę 60 tyś. USD po raz pierwszy 13 marca, osiągając rekordową kwotę 61 781,83 USD na giełdzie Bitstamp, tuż po tym, jak prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet o dopłatach fiskalnych w wysokości 1,9 miliarda USD.

Zyski bitcoina były spowodowane także jego akceptacją przez duże firmy technologiczne. Spółki pokroju BlackRock, Mastercard, czy BNY Mellon wsparły kryptowaluty, a Tesla i MicroStrategu zainwestowały w samego bitcoina. Z kolei bank Morgan Stanley stara się oferować zamożnym klientom dostęp do bitcoina i pozwala dodawać go do swojego portfolio.

Justin d’Anethan, kierownik sprzedaży w firmie Diginex zajmującej się aktywami cyfrowymi w Hongkongu, powiedział, że w ciągu ostatnich kilku tygodni inwestorzy skupili się na rynku akcji i innych kryptowalutach, a sam bitcoin zatrzymywał się na maksymalnie 50 tysiącach USD. Zmieniło się to kilka dni temu, gdy udało się przebić barierę 60 tys. dolarów. Górnicy nie sprzedają ostatnio wykopanych monet, a rezerwy na giełdzie osiągają rekordowe minima – czytamy w materiale Reutersa.

Globalny rynek kryptowlaut jest już warty ponad 2 biliony USD. Największa w tym zasługa bitcoina, który odpowiada za ponad połowę wartości całego sektora z kapitalizacją przekraczająca 1 bln dolarów.