Liderem w tym zakresie będzie Europa Zachodnia, która ma odpowiadać za 38% wartości przelewów ekspresowych w 2025 roku. Stany Zjednoczone pozostaną w tyle ze względu na duże rozdrobnienie tamtejszego rynku finansowego. Więcej informacji o raporcie i analizy Juniper Research można znaleźć tutaj.

Europa Zachodnia na pole position. USA zostaje w tyle

Analitycy Juniper Research zwracają uwagę, że dużą rolę w popularyzacji przelewów natychmiastowych odegra sukces lokalnych systemów ekspresowych płatności. Międzynarodowi dostawcy będą mogli połączyć poszczególne schematy w sieci transgraniczne, dzięki czemu skrócony zostanie czas potrzebny do przesłania środków z kraju A do kraju B. Będzie to jednak wymagało zmiany modelu biznesowego dla wielu ugruntowanych dostawców płatności.

Prym na rynku ma wieść Europa Zachodnia, pozostawiając daleko w tyle Stany Zjednoczone. USA ma odpowiadać jedynie za 8% wartości przelewów natychmiastowych w 2025 roku – przy 38% zachodniej części Starego Kontynentu. Pomimo, że w USA przelewy ekspresowe dostępne są już od dawna, to ich szersza adopcja przebiega powoli – wszystko przez rozdrobnienie amerykańskiego rynku finansowego i sektora FinTech.

– W związku z tym, że nowa usługa FedNow od Banku Rezerw Federalnych nie będzie dostępna aż do 2023/24 roku, USA zaczyna szybko tracić dystans do innych krajów jeśli chodzi o popularność i dostępność przelewów natychmiastowych – twierdzi Nick Maynard, autor raportu.

Przelewy ekspresowe zyskują na popularności

Motorem napędowym dla rozwoju przelewów ekspresowych na świecie ma być sektor B2B, który będzie odpowiadał za 89% wartości globalnych transakcji w 2025 roku. Wynika to z faktu, iż wartość pojedynczego przelewu z firmy A do firmy B jest znacznie większa niż w przypadku transakcji wykonywanych pomiędzy użytkownikami indywidualnymi.

Na koniec można przytoczyć aktualne dane z Polski, bazując na statystykach Krajowej Izby Rozliczeniowej i jej systemu Express Elixir. W sierpniu bieżącego roku rozliczono 5,4 mln przelewów natychmiastowych o wartości 5,3 mld zł. To wzrost o odpowiednio 132% i 42% w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku.