W ciągu ostatniego roku, na skutek splotu działania trzech istotnych czynników, tj. pandemii, globalizacji i cyfryzacji, praca zdalna z przywileju dostępnego dla wybranych, stała się powszechnie obowiązująca rzeczywistością. Zmiany te są uniwersalne i dotknęły praktycznie wszystkich pracowników biurowych, bez względu na branżę, kraj czy kontynent.

Wraz ze zmianą sposobu myślenia, zarówno u pracodawców, jak i kadry pracowniczej, a także z upowszechnieniem się modelu pracy zdalnej, znacząco wzrosła również popularność freelancingu. Także rola samych wolnych strzelców, jak i ich wpływ na gospodarki poszczególnych krajów.

Fintech Useme oferuje rozwiązania do rozliczania pracy zdalnej, właśnie rozpoczął zbiórkę crowdfundingową na Crowdway.

Freelancing na świecie

Najwięcej  wolnych strzelców (35,5%) znajduje się w Europie – więcej niż na jakimkolwiek innym kontynencie. Jednak najbardziej wartościowym rynkiem jest Ameryka Północna, z dominującym udziałem Stanów Zjednoczonych. W USA freelancerzy w tym roku wniosą do amerykańskiej gospodarki 1,4 bln USD (5,7% PKB w USA).

Szacuje się, że 67,6 mln Amerykanów (42% siły roboczej) będzie pracować jako wolni strzelcy do końca 2021 roku. Będzie to miało znaczący wpływ na sposób prowadzenia biznesu oraz zarządzania projektami na całym świecie.

Freelancing w Polsce

Z raportu „Freelancing w Polsce i na świecie 2021” wynika, że także w Polsce rynek freelancingu bardzo dynamicznie rośnie. Zarówno jeżeli chodzi o wartość rynku, jak i liczbę zaangażowanych profesjonalistów.

– W 2021 roku już ponad 270 tysięcy profesjonalistów pracuje jako wolni strzelcy w naszym kraju, przy dynamice na poziomie 7% rdr. Wartość całego rynku freelancingu w Polsce zwiększy się o 27% i urośnie do poziomu 15,4 mld zł w bieżącym roku. Pandemia, wbrew obawom wielu, nie tylko nie zatrzymała rozwoju tego rynku, ale jeszcze go przyspieszyła zarówno globalnie, jak i w lokalnie, tj. w Polsce –  mówi Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme.com.

Wolni strzelcy to przede wszystkim ludzie młodzi i w średnim wieku. Najwięcej osób, bo aż 50,3% znajduje się w przedziale między 26. a 35. rokiem życia. Niemal 5% specjalistów wykonujących prace na zlecenie ma od 46 do 55 lat. Znaczna większość polskich freelancerów (67,3%) posiada wykształcenie wyższe, a 15,1% obecnie studiuje.

Zgodnie z wynikami badania Useme, z usług freelancerów w Polsce w pierwszej kolejności korzystają mikroprzedsiębiorstwa (40,4%), czyli jednoosobowe działalności i firmy zatrudniające do 10 osób oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (34,5%).

Freelancerzy w Polsce zdobywają zlecenia na różne sposoby. Najczęściej pochodzą one od stałych klientów (66,7%) oraz z poleceń lub rekomendacji (61,2%). Na kolejnych miejscach uplasowały się polskie portale ogłoszeniowe (42,3%) i social media, takie jak Facebook czy LinkedIn (36,6%). Nieliczni szukają zleceń na zagranicznych portalach z ogłoszeniami (8,5%), czy zamieszczają własne reklamy (6%).

Ile zarabiają freelancerzy?

Stawki dla freelancerów różnią się w zależności od kraju, języka, stanowiska, doświadczenia, branży, pozycji rynkowej oraz lat doświadczenia. Średnia globalna stawka godzinowa to 19 USD brutto za godzinę. Zarobki ponad tę wartość, to domena blisko co trzeciego wolnego strzelca. 9% freelancerów otrzymuje 21-25 USD.

Jak pokazują badania Useme, z roku na rok zarobki freelancerów w Polsce dynamicznie rosną. Mimo pandemii kolejny rok z rzędu zwiększył się procent wolnych strzelców zarabiających powyżej 5 tys. PLN na rękę (17,7% badanych), co daje wartość o 45% większą niż rok wcześniej. Przyglądając się bliżej zmianom w zarobkach, 52,4% freelancerów deklaruje, że ich dochód się zwiększył, a 31,5% stwierdziło, że pozostał na tym samym poziomie.

Rozkładając uzyskane wyniki na poszczególne branże i w tym roku, bez zaskoczenia można zauważyć, że grupą najlepiej zarabiającą są osoby zajmujące się programowaniem i szeroko pojętą branżą IT (20% zarabia od 5 do 10 tys. PLN netto, a 26% powyżej 10 tys. PLN netto). Drugie miejsce zajmuje branża doradcza i konsultingowa (35% od 5-10 tys. PLN netto, a 18% ponad 10 tys. PLN netto). Kolejnymi specjalnościami, które przynoszą freelancerom wyższe dochody są tłumaczenia, fotografia wraz z wideo i animacją oraz pozycjonowanie (SEO i SEM).

Pełna treść raportu “Freelancing w Polsce i na świecie 2021″ – dostępna jest tutaj.