To właśnie te podmioty, dzięki inwestycjom, mają realny wpływ na wzrost polskiego PKB, które w ubiegłym roku osiągnęło poziom niespotykany od 2011 roku.

Czytaj także: Co to jest blockchain? Zrozum blockchain w mniej niż 2 minuty

MŚP chętnie inwestują w nowoczesne technologie

Warto zwrócić uwagę na ponad 20 proc. wzrost wartości finansowania maszyn i urządzeń. W szerszym ujęciu, dane te to dobry miernik rozwoju gospodarczego sektora MŚP, które dla firm leasingowych są głównymi klientami. Tak duży wzrost w kolejnym kwartale z rzędu jest dowodem, że chęć inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw w nowoczesne technologie jest bardzo wysoka.

Wzrost wartości rynku leasingu wynika częściowo z konieczności inwestycji przedsiębiorstw. Konkurencja pomiędzy firmami produkcyjnymi na rynku europejskim jest bowiem coraz większa, co z jednej strony jest dobre dla polskich firm – mogą one bowiem łatwiej docierać na nowe rynki – z drugiej jednak może oznaczać konieczność większej rywalizacji na rodzimym rynku.

Dlatego inwestycje m.in. w technologie związane z digitalizacją produkcji, ograniczeniem przestojów i przerw, czy zwiększeniem elastyczności produkcji są koniecznością. Wymagają one jednak znacznych nakładów finansowych. To właśnie w takich przypadkach doskonale sprawdza się leasing.

Czytaj także: Anna Streżyńska przechodzi do e-sportu?

Czy firmy są gotowe na Przemysł 4.0?

Jednym z obszarów, które w najbliższych latach będą odgrywać kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy – także w kontekście konurencyjności – jest wdrożenie koncepcji tzw. Przemysłu 4.0. To technologie automatyzujące produkcję, które obniżają koszty lub umożliwiają wytwarzanie większej ilości dóbr przy tych samych nakładach finansowych.

Wyzwaniem stojącym przed zarządzającymi jest jednak sfinansowanie transformacji. W wielu przypadkach leasing okazuje się najlepszym rozwiązaniem i to nie tylko ze względu na koszty. Zaletą tego instrumentu finansowego jest duża elastyczność, uproszczone procedury oraz większa dostępność szczególnie dla mniejszych firm.

W Polsce aż połowa wartości PKB wytwarzana jest przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Aby się rozwijać, są one zmuszone do inwestycji. A leasing to najlepszy sposób finansowania potrzeb zakupowych. Dlatego uważam, że perspektywy dla firm leasingowych są bardzo dobre.

Czytaj także: Brand24 wchodzi na giełdę, a akcje rosną o 80%