Dzięki nowym przepisom tym samym identyfikatorem będzie można się zalogować zarówno na konto bankowe, jaki i do urzędu i usługi prywatnej. Obecnie jedynym ujednoliconym sposobem logowania do e-usług jest Profil Zaufany, ale można go wykorzystać tylko podczas autoryzacji przy załatwianiu spraw na stronach urzędowych.

Ustawa węzłowa weszła w życie. Jeden login do banku i do urzędu

Ustawa węzłowa została przyjęta przez Sejm 15 czerwca i po wejściu w życie dała zielone światło na stworzenie Węzła Krajowego. Węzeł Krajowy będzie także punktem styku z Węzłem Transgranicznym, który pozwoli obywatelom Unii Europejskiej transgraniczne potwierdzanie swojej tożsamości w usługach online.

Na razie nie wiadomo kto będzie dostawcą takiego rozwiązania, ale niewykluczone, że zajmie się tym Krajowa Izba Rozliczeniowa. KIR od kilku miesięcy testuje usługę mojeID, która pozwala na weryfikację użytkownika w oparciu na przykład o bankowe bazy danych. W praktyce internauta, wchodząc na stronę internetową urzędu, instytucji lub firmy będzie mógł wybrać opcję logowania czy rejestracji z wykorzystaniem mojeID – mówił w rozmowie z Fintek.pl Krzysztof Pycia, dyrektor Departamentu Produktów Mobilnych i Tożsamości Cyfrowej w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Pełny wywiad można przeczytać tutaj.

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że ustawa daje także podstawę do funkcjonowania mDokumentów, czyli dokumentów dostępnych z poziomu smartfona. W tym miejscu warto przypomnieć o ostatnich kłopotach mDokumentów, a nawet plotkach jakoby projekt miał zostać zlikwidowany. W odpowiedzi na interpelację poselską Arkadiusza Marchewki, minister Marek Zagórski wyjaśniał, że resort postanowił zamknąć tylko część projektu, ale dowód osobisty w smartfonie i tak się pojawi. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.