Szybki kredyt w aplikacji mobilnej banku – jeszcze parę lat temu to by po prostu nie przeszło. Musi być wniosek, papierologia, oczekiwanie na decyzje. Dzisiaj największy bank w Polsce, czyli PKO BP, ogłosił że w ramach swojej aplikacji mobilnej udostępni klientom nową funkcję – możliwość aplikowania o kredyt z poziomu smartfona. Wystarczy zalogować się do swojej aplikacji i kliknąć weź pożyczkę, której wysokość może wynieść nawet 4500 zł. Bank chwali się, że pieniądze trafiają na konto w 30 sekund od akceptacji umowy.

Przypomnijmy, że kilka dni temu największy bank w Polsce pochwalił się, że posiada już 3 mln aktywnych aplikacji IKO.

PKO Bank Polski udostępnia pożyczki z poziomu aplikacji IKO

W celu zaciągnięcia pożyczki online wystarczy kliknąć w reklamę kredytu w aplikacji IKO. Następnie wybieramy kwotę oraz okres kredytowania. Bank poprosi nas o potwierdzenie kilku informacji – między innymi adresu e-mail, na który otrzymamy propozycję umowy. Dokument podpisujemy bezpośrednio w aplikacji IKO lub w serwisie transakcyjnym iPKO – za pomocą jednorazowego PIN-u. Pieniądze powinny znaleźć się na koncie jeszcze w dniu złożenia wniosku.  Bank może odmówić udzielenia kredytu jeśli ryzyko uzna, że prawdopodobieństwo braku spłaty będzie zbyt duże.

PKO Bank Polski obliczy ratę naszej pożyczki na podstawie wskazanej kwoty i okresu, na jaki chcemy rozłożyć spłatę. Jeżeli w aplikacji nie wyświetla się reklama kredytu, ofertę można znaleźć w zakładce Mój Bank > Kredyty i wybrać symbol +. Inna opcja to przejście do sekcji Oferty Banku i wybrać opcję Pożyczka.

Udzielenie pożyczki oraz wysokość kwoty uzależnione są od pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta. PKO Bank Polski weryfikuje wnioskodawcę w Biurze Informacji Kredytowej.

Banki mają różne podejście do udzielania pożyczek w kanałach zdalnych. Dla przykładu BGŻ BNP Paribas chce wykorzystywać w tym celu podpisy elektroniczne. Bank nawiązał współpracę z polskim fintechem Autenti, który dostarcza odpowiednią technologię. Dzięki wykorzystaniu e-podpisu umowy kredytowe można podpisywać na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu.