Więcej wyłudzeń i zastrzeżonych dokumentów. Dane ZBP

0
Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Prawo
Opublikowano: 26 października 2018 Aktualizacja: 10 maja 2019

W III kwartale 2018 r. Polacy, o ponad 10%, pobili dotychczasowy rekord liczby utraconych dokumentów zgłoszonych do Systemu Dokumenty Zastrzeżone. W tym okresie baza wzrosła o ponad 43 tys. sztuk – wynika z najnowszego Raportu InfoDOK.

To najlepszy wynik od ponad 10 lat, kiedy to rozpoczęto publikację raportu infoDOK. Jednocześnie odnotowano wzrost liczby zablokowanych prób wyłudzeń kredytu na cudze nazwisko – przestępcy 1,5 tys. razy chcieli ukraść w ten sposób przeszło 120 milionów złotych. Najnowszą wersję raportu można pobrać tutaj.

Rekord liczby zastrzeżonych dokumentów i sporo prób wyłudzeń

– Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w III kwartale 2018 r. wyniosła 120,5 mln zł. To wynik stosunkowo wysoki, bo znacznie powyżej średniej kwartalnej wynoszącej 101,8 mln zł, ale z drugiej strony o 10 milionów niższy od III kwartału z ubiegłego roku. Warto jednak dodać, że najwyższa próba wyłudzenia dotyczyła aż 20 mln zł (woj. podkarpackie) – gdyby nie to zdarzenie wynik kwartału byłby już taki, jak średnia. Łącznie odnotowano aż 17 prób wyłudzeń na kwotę 1 mln zł i więcej – mówi Grzegorz Kondek, koordynator kampanii informacyjnej systemu Dokumenty Zastrzeżone.

W III kwartale 2018 r. baza Systemu DZ wzrosła o 43.276 szt. dokumentów i zawierała łącznie ponad 1 mln 688 tys. szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. W minionym kwartale codziennie do międzybankowej bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafiało aż 470 dokumentów.

System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Jeżeli dokument utraciliśmy z powodu kradzieży należy także udać się na Policję.

Przy okazji warto przypomnieć także o rozwiązaniu wdrożonym przez Ministerstwo Cyfryzacji we wrześniu 2017 toku – chodzi o możliwość zgłoszenia kradzieży dowodu osobistego przez Internet. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

wiecej-wyludzen-zastrzezonych-dokumentow-najnowsze-dane