Z Alexy mogą korzystać posiadacze wybranych modeli na terenie Wielkiej Brytanii i Niemiec, a od kilku dni jest ona dostępna także dla mieszkańców Włoch, Hiszpanii i Francji.

Alexa podbija motoryzację. SEAT popularyzuje usługę w Europie

Alexa działa w modelach Ibiza, Arona, Leon, Ateca i Tarraco za pośrednictwem działającego na Androidzie SEAT Media Control, z wykorzystaniem aplikacji Amazon Alexa. Wystarczy pobrać SEAT Media Control z Amazon Alexa ze sklepu Play i połączyć usługę ze swoim samochodem.

No dobrze, ale w zasadzie po co kierowcom towarzysz w postaci sztucznej inteligencji? Na stronie SEAT-a czytamy, że głosowy asystent ma pomóc kierowcom w optymalizacji czasu spędzanego w samochodzie i ułatwiać dostęp do jego różnych funkcji. Alexa ma także poprawić bezpieczeństwo kierowcy. Tak naprawdę podstawowym plusem jest wygoda i właśnie bezpieczeństwo.

Za pomocą wciśnięcia odpowiedniego przycisku na kierownicy można nawiązać kontakt z Alexą i poprosić ją o włączenie wiadomości, muzyki, zaproponowanie ciekawej restauracji w pobliżu, opisanie sytuacji na trasie, czy nawet przypomnienie planu dnia zapisanego w kalendarzu. Co ważne w tym celu nie musimy nawet zdejmować rąk z kierownicy, ani tracić drogi z pola widzenia. Poniżej krótki filmik prezentujący możliwości Alexy w autach SEAT-a.

Alexa powstała w 2014 roku, a w Polsce za jej rozwój odpowiadają programiści z Gdańska. Dlaczego akurat Gdańsk? Amazon przejął projekt Ivona, znany głównie z syntetyzatora mowa, którego siedziba mieściła się właśnie w tym nadmorskim mieście. Niestety Alexa nie jest dostępna w języku polskim – podobnie jak inni wirtualni asystenci (Siri od Apple, Google Assistant, czy Cortana od Microsoftu). Najbliżej wprowadzenia polskiego języka jest Google Assistant, ale i na to musimy jeszcze trochę poczekać. Na razie Google aktywnie rozwija projekt Duplex, w ramach którego wirtualny asystent jest w stanie sam wykonać telefon i umówić nas do fryzjera, bądź zarezerwować stolik w restauracji. To na prawdę działa. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.