Blockchain jest zdecentralizowaną bazą danych zbudowaną w oparciu o system rozproszonych bloków. Technologia służy do księgowania transakcji bądź innego rodzaju informacji za pomocą algorytmów kryptograficznych.

– Swoją genezę blockchain ma na rynku kryptowalut, jednak w chwili obecnej potencjał systemu zostaje coraz bardziej zauważalny przez korporacje, instytucje finansowe, prywatnych przedsiębiorców czy nawet rządy państwimpl.Obecnie łańcuch bloków rozproszonych wykorzystywany nawet w tak z pozoru odległych dziedzinach jak transport czy energetyka. Świadczy to o dużej wieloaspektowości i elastyczności systemu  – komentuje Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media.

Według prognoz analityków z MarketsandMarkets rynek blockchain w 2022 roku osiągnie wartość 7,6 miliardów dolarów.

PKO BP i BNP Paribas – Trwały Nośnik od KIR ze sprawą UOKiK w tle

W 2018 roku UOKiK wydał decyzję nakazującą udzielenie rekompensat klientom wobec 14 banków, które niewłaściwie informowały ich o zmianach taryf czy regulaminów. Jednym z zastrzeżeń Urzędu była kwestia nośników informacji, za pomocą których banki informowały konsumentów o modyfikacjach w dokumentach. Instytucje bankowe były bowiem zobowiązane do wysłania informacji na tzw. trwałym nośniku, czyli w formie uniemożliwiającej późniejszą ingerencję w treść dokumentów i zapewniającej klientom do niej stały dostęp w dowolnym czasie (nawet po odstąpieniu od umowy).

Jedną z instytucji zobowiązanych do udzielenia rekompensat i zmiany formy komunikacji z klientami był bank PKO BP. W związku z zaistniałą sytuacją, bank postanowił wdrożyć rozwiązanie KIR o nazwie “Trwały Nośnik”, co ogłosił już we wrześniu 2018 roku. Śladem PKO poszedł BNP Paribas, dokonując implementacji niecały rok później. Większość banków zdecydowała się na mniej innowacyjną technologię WORM (ang. Write Once Read Many).

– Zastosowanie rozwiązania opartego na technologii blockchain do korespondencji z klientami było w tamtym czasie precedensem i sporym przełomem technologicznym. Od tamtego momentu klienci PKO BP i BNP Paribas mają do dyspozycji unikalny identyfikator hash dokumentu oraz odnośnik do strony banku, za pomocą których w prosty sposób mogą potwierdzić autentyczność dokumentu oraz uzyskać informację kiedy po raz ostatni był on modyfikowany komentuje Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media.

 Alior Bank – pierwsze w Polsce wykorzystanie blockchainu publicznego

Podobną ścieżką co PKO BP i BNP Paribas poszedł Alior Bank. Różnica polega na tym, że Alior umożliwia swoim klientom sprawdzenie autentyczności dokumentów bankowych przy wykorzystaniu publicznej sieci blockchain, podczas gdy dwa uprzednio wymienione banki robią to za pomocą sieci prywatnej.

Klienci Aliora mogą sprawdzać autentyczność dokumentów wystawianych przez bank za pomocą sieci blockchain Ethereum – powiązanej z kryptowalutą o tej samej nazwie.

– Różnica pomiędzy publicznym i prywatnym blockchainem polega na tym, że do tego pierwszego dostęp może uzyskać praktycznie każda osoba posiadająca łącze internetowe. Pamiętajmy jednak, że udostępniane przez Alior Bank dokumenty należą do grupy publicznych (regulaminy czy tabele oprocentowania), więc nie są to informacje wrażliwe – komentuje Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media.

Podłączenie do sieci Ethereum, według ekspertów Aliora, miało generować relatywnie niskie koszty. Z perspektywy budżetu operacyjnego banku jest to więc rozwiązanie optymalne.

ING Bank Śląski – pilotaż transakcji akredytywy w oparciu o blockchain

Technologią blockchain zainteresował się również ING Bank Śląski. Na początku bieżącego roku bank poinformował o wzięciu udziału w pilotażowej transakcji finansowania handlu w oparciu o technologię blockchain. Jak poinformował ING w komunikacie prasowym: “W ramach transakcji, bank otworzył elektroniczną akredytywę dokumentową, za pomocą której zabezpieczył dostawę towaru do polskiej firmy Granulat – Chmielarz Spółka Jawna od kontrahenta z Azji.”

Według ekspertów banku technologia blockchain w transakcjach finansowania handlu oraz przeniesienie akredytywy dokumentowej do środowiska elektronicznego pozwala wyeliminować papierowy obieg dokumentów oraz skraca czas realizacji transakcji.

Bank Spółdzielczy w Toruniu – bankowość spółdzielcza nie zostaje w tyle

Technologia blockchain jest nieobca również dla przedstawicieli bankowości spółdzielczej. Bank Spółdzielczy w Toruniu latem 2019 poinformował o wdrożeniu rozwiązania opartego na systemie bloków rozproszonych.

Implementacja znów związana jest z wydaną przez UOKiK w 2018 roku decyzją o konieczności przesyłania informacji klientom na tzw. trwałym nośniku. Bank Spółdzielczy w Toruniu zdecydował się wykorzystać rozwiązanie ChainDoc dostarczane przez Atende i Exea Data Center.

– Zauważmy, że większość wdrożeń blockchainu w polskich bankach było bezpośrednim następstwem decyzji UOKiK z 2018 roku. Pokazuje to, że decyzje organów regulacyjnych w tym wypadku stały się bodźcem do przemian technologicznych w obrębie polskiej bankowości – komentuje Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media.