Zaczniemy od wynalazków z lat 50-tych i 60-tych XX wieku, takich jak karta kredytowa, czy bankomat.

Czytaj także: Rekordowy BLIK. 33 miliony transakcji w 2017 roku

Karta kredytowa

Pomysł na wykorzystanie karty do zakupów został opisany w 1887 r. przez E.Bellamy’ego w utopijnej powieści „W roku 2000” (angielski tytuł „Looking Backward”). Koncepcja płacenia w różnych sklepach za pomocą tej samej karty została wprowadzona w życie przez założycieli Diners Club w 1950 r. Z kolei w 1958 r. American Express stworzył pierwszą światową sieć kartową.

Do pierwszej transakcji kartą płatniczą w Polsce doszło w latach 60-tych. Najprawdopodobniej dokonał jej zagraniczny turysta – za pośrednictwem karty Diners Club. Więcej o początkach kart płatniczych można przeczytać tutaj – Rewolucja kartowa nad Wisłą. 50 lat płatności bezgotówkowych w Polsce.

Bankomat

Ideę karty łączącej klucz i tożsamość użytkownika wymyślono w 1962 r. Pierwotnie kartę zamierzano zastosować na stacjach benzynowych do kupowania paliwa, ale patent obejmował wszystkie zastosowania. Pierwszy bankomat został wprowadzony do użytku przez Barclays Bank w Londynie w 1967 r. Transakcje inicjowało się wprowadzając do maszyny papierowy czek oznaczony promieniotwórczym izotopem węgla. W późniejszym modelu zastosowano sześciocyfrowy PIN.

W czerwcu zeszłego roku bankomat obchodził swoje 50 urodziny. Więcej o historii bankomatu można przeczytać tutaj – Bankomat kończy dziś 50 lat.

Polecenie zapłaty

Zaczęło się od potrzeby zbierania pieniędzy od tysięcy sprzedawców lodów. W 1964 r. szef Unilever zadał sobie pytanie: dlaczego, zamiast używać gotówki lub czeku, nie poprosić kontrahentów o pozwolenie na dokonywanie regularnych płatności o dowolnej wielkości bezpośrednio z ich konta bankowego? Tak powstał używany do dziś Direct Debit.

Czytaj także: KNF publikuje wytyczne w sprawie PSD2. Co czeka banki i fintechy?

Bankowość internetowa

Pierwszym bankiem w Stanach Zjednoczonych, który dodał usługi związane z kontem do serwisu internetowego był Wells Fargo w 1995 r. W tym samym roku amerykański bank Presidential zaczął otwierać rachunki bankowe przez Internet. Ten model odniósł rynkowy sukces w odróżnieniu od home banking, wprowadzonej w USA przez Citibank, Chase Bank, Chemical Bank i Manufacturers Hanover na początku lat 80.

Teraz Polska jest jednym z liderów w zakresie zarówno bankowości internetowej, jak i tej mobilnej. Zgodnie z ostatnim raportem Związku Banków Polskich nad Wisłą jest już ponad 25 milionów użytkowników bankowości elektronicznej – Ponad 35 milionów użytkowników bankowości elektronicznej.

Czytaj także: Płatności ratalne w sklepach online

Platforma faktoringowa

Pierwsza internetowa platforma handlu należnościami, MarketInvoice, powstała w Wielkiej Brytanii w 2011 r. Umożliwia małym przedsiębiorstwom sprzedaż faktur np. funduszom inwestycyjnym czy prywatnym inwestorom. Takie rozwiązanie pozwala pozbyć się zatorów płatniczych.

Więcej na temat faktoring można przeczytać w poniższych tekstach:

Czytaj także: Faktoring w 2018 roku – czy kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze?

Czytaj także: Grzegorz Micyk, Finiata – w Polsce rozwijamy się najszybciej

Czytaj także: Tomasz Rodak, Bibby Financial Services – Faktoring też jest fintechowy

Pay-by-link

To polski wynalazek. Najpopularniejszy w naszym kraju sposób płatności w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Podczas zakupów klient otrzymuje specjalnie wygenerowany link, za pomocą którego przechodzi do strony płatności w swoim banku. Nie musi wypełniać danych przelewu, numeru rachunku, danych odbiorcy ani przelewanej kwoty.

Dlaczego polskie banki z pay-by-linkami odniosły sukces na rynku e-commerce? Ponieważ otworzyły się na współpracę ze startupami i wybrały rozwiązanie z największymi szansami na masową skalę, proste i z szerokimi zastosowaniami dla klientów.

Czytaj także: Prototypowe rozwiązania dla trwałego nośnika. Oparte na blockchainie

List polecony

Następny może być BankMail – cyfrowy list polecony, wysyłany i odbierany przez bankowość elektroniczną. Wygodnie, bez wychodzenia z domu lub z pracy i zapamiętywania haseł. Szybko, nie tracąc czasu i nerwów w kolejkach. O każdej porze, bez ograniczenia godzinami otwarcia poczty.

Jak to działa? Po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej i przejściu do skrzynki BankMail, można odebrać lub przesłać dowolny dokument potwierdzony podpisem elektronicznym do wybranego odbiorcy. Przesłanie wiadomości jest tak proste jak zrobienie przelewu. Nie trzeba znać adresu elektronicznego odbiorcy. Jest pewność, że wiadomość do niego dotarła i została odczytana.

Czytaj także: Odbieranie uwierzytelnionej poczty przez bankowość elektroniczną? Poznajcie BankMail

Przyszłość polskiego fintechu

Przy innowacjach łatwo wpaść w pułapkę poszukiwania poklasku i poświęcania uwagi licznym sprawom o marginalnym znaczeniu w dłuższym terminie. Tymczasem okazja na przełom i zbudowanie dużego, rentownego biznesu pojawia się rzadko. Na świecie w innowacjach stawia się na startupy, które eksperymentują, dostosowują się do różnych partnerów.

Gotowe rozwiązanie jest nabywane i rozwijane przez korporacje. Jeśli nie pójdziemy tą drogą, to kolejne spółki pokroju szwedzkiej Klarny, wycenianej na ponad 2 mld euro kilka lat po powstaniu, będą tworzone poza Polską. A propos: czy wiedzieliście, że jeden z trzech założycieli i jednocześnie prezes Klarna nosi swojsko brzmiące nazwisko Siemiatkowski?

Więcej o samym fintechu można przeczytać tutaj – Sektor Fintech. W materiale definicja fintechu, jego historia, wartość sektora oraz inne przydatne informacje.