Acquiring to licencjonowane procesowanie usługi rozliczeniowej po dokonaniu płatności kartą płatniczą. Worldline to firma z długą, bo już 45-letnią historią. Six Payments Services to szwajcarska spółka (założona w 1985 roku), którą Worldline przejął na początku bieżącego roku – wartość transakcji opiewała na kwotę 2,7 mld dolarów. Jak widać fintechy płatnicze w Europie są już bardzo dorosłe.

Firma na swojej stronie internetowej chwali się, że zatrudnia 1500 osób, które pracują w 10 oddziałach na całym świecie obsługując płatności w 33 krajach świata. W informacji prasowej, którą dzisiaj otrzymaliśmy napisano, że połączenie SIX Payment Services znacznie poprawi profil działalności grupy poprzez m.in. zwiększenie liczby ekspertów o 1300 osób…

Wartość synergii to 110 mln euro

– Bardzo się cieszę, że nasi akcjonariusze zatwierdzili dziś przejęcie SIX Payment Services i powitali nowego głównego udziałowca, SIX Group AG. Ta transakcja rzeczywiście doprowadziła do poważnej transformacji naszej firmy i pozycjonuje ją jako niekwestionowanego lidera usług płatniczych w Europie. Jestem szczególnie zadowolony z jakości i szybkiego tempa programu integracji, dzięki wzorowej współpracy obu firm. Jest to pozytywny sygnał do przyszłej realizacji naszego planu synergii i dowodu, że Worldline jest idealną platformą do dalszego budowania europejskiej konsolidacji naszej branży – Gilles Grapinet, Wordline CEO.

Formalne przejęcie musiało zatwierdzić Walne Zgromadzenie.  Odbywa się ono poprzez przekazanie udziałów (aport en nature) przez SIX Group AG do Worldline SA  w wysokości 100% w SIX Payment Services (Europe) SA, SIX Payment Services (Luxembourg) SA oraz SIX Payment Services AG. Do tego dochodzi podwyższenie kapitału zakładowego na rzecz SIX Group AG, składające się z 49.068.878 nowo wyemitowanych akcji Worldline (co daje ok. 26,9% udziałów dla SIX Group AG) i zapłaty pieniężnej w wysokości ok. 338 milionów franków szwajcarskich, czyli około 286 milionów euro.

Worldline zapewnia, że przejęcie z SIX Payments Services przyniesie ogromne korzyści dla klientów obu firm. W portfolio Worldline pojawi się wiele nowych wyspecjalizowanych usług, w tym uzupełnienie portfolio o bramki płatności online, płatności mobilne, terminale płatnicze, itp. Spółka w 2019 roku szacuje swoje przychody na poziomie 2,3 mld euro.

Foto: Pixabay.

/Informacja prasowa