Każdego dnia Visa łączy ze sobą miliony konsumentów i sprzedawców dzięki 3,5 miliardom kart, które są akceptowane w blisko 61 milionach punktów detalicznych w ponad 200 krajach i terytoriach zależnych. Zasięg, możliwości i bezpieczeństwo naszej globalnej sieci umożliwiają rozwój nowym, ambitnym projektom.

W fintechach, zarówno tych stawiających pierwsze kroki na rynku, jak i tych posiadających już dorobek i planujących dalszą ekspansję, dostrzegamy potencjał do wspólnego tworzenia i rozwijania innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadają rosnącym i zmieniającym się oczekiwaniom klientów. Otwartość Visa na nawiązywanie relacji ze startupami ma swoje źródła w doświadczeniach naszej organizacji – 60 lat temu była ona jednym z pierwszych fintechów na świecie, choć samo określenie „fintech” powstało dużo później. Sensacyjny wówczas pomysł na przekazywanie pieniędzy w formie elektronicznej przerodził się w globalny system processingowy, zdolny przetworzyć obecnie 65 tys. transakcji na sekundę.

Korzyści dla fintechów i ich klientów

Misją Visa jest, z jednej strony, ułatwianie partnerom dostępu do globalnej sieci, oferującej nowoczesne rozwiązania płatnicze, z drugiej zaś – pomoc na starcie nowym projektom w wytyczaniu przez nie autorskich ścieżek rozwoju. Pierwszy cel realizujemy poprzez globalne platformy Visa Developer Platform, Visa Partner, Visa Next i Visa Ready. Umożliwiają one łatwy dostęp do najbardziej pożądanych przez rynek produktów i usług płatniczych Visa, w tym narzędzi programistycznych – wraz z czytelną dokumentacją i poradami oraz narzędziami niezbędnymi do ich wdrożenia.

Z kolei wprowadzeniu nowoczesnych fintechów do ekosystemu biznesowego służy program Visa Fast Track. Pozwala zarówno całkowicie nowym, jak i już doświadczonym firmom, wykorzystać sprawność, bezpieczeństwo, niezawodność i skalę sieci Visa, aby szybko osiągnąć gotowość do działania, maksymalnie skracając i upraszczając ten proces. Program Visa Fast Track w ciągu niecałego roku urósł o 280% i obejmuje już ponad 140 fintechów z całego świata.

Współpraca z fintechami i stałe poszerzanie grona partnerów biznesowych Visa to fundament procesu dynamicznego rozwoju globalnego systemu płatności łączącego instytucje, sprzedawców i konsumentów. Korzystają z tego zarówno same fintechy, które po nawiązaniu współpracy z Visa, dysponują możliwością dotarcia do szerokiego grona odbiorców, jak i klienci, którzy uzyskują dostęp do stale powiększającej się liczby innowacyjnych narzędzi finansowych.

Nieustannie inwestujemy w naszą sieć i umożliwiamy naszym klientom otwarty dostęp do ciągle udoskonalanego zestawu produktów, możliwości i usług. Rozwiązania te koncentrują się na obszarach płatności konsumenckich, akceptacji, rozwiązań dla biznesu, identyfikacji i bezpieczeństwa płatności oraz systemów lojalnościowych. Dzięki temu nasi partnerzy uzyskują narzędzia dla zapewnienia swoim klientom jak najlepszego doświadczenia płatniczego z każdego urządzenia w dowolnym miejscu na świecie.

Ramię w ramię z fintechami

Historia współpracy Visa z fintechami sięga kilku lat wstecz i nabiera obecnie coraz większego tempa.

W sierpniu 2018 roku Visa zainwestowała w izraelski startup Behalf. Dzięki tej inwestycji oferujemy małym firmom, które są klientami Behalf, stokenizowaną Wirtualną Kartę Visa (ang. Visa Virtual Card) – rozwiązanie działające na zasadzie kredytu, zapewniające przedsiębiorcom natychmiastowe finansowanie firmowych wydatków. Niecały rok później poinformowaliśmy o przejęciu Earthport, spółki realizującej płatności transgraniczne na rzecz banków, korporacji i firm świadczących usługi w zakresie przelewów.

Fuzja zaowocowała rozwiązaniami, które znalazły zastosowanie przy dokonywaniu różnych rodzajów płatności, w tym zapłaty wynagrodzeń czy realizacji międzynarodowych przekazów pieniężnych pomiędzy klientami indywidualnymi lub firmami. Dzięki połączeniu zdolności Visa i Earthport, udało się stworzyć jedną sieć dla tego rodzaju płatności, a pracownicy na całym świecie mogą otrzymywać wynagrodzenie w sposób szybki i bezpieczny.

We wrześniu 2019 Visa i Revolut, jeden z liderów branży fintechów w Europie, ogłosili zawarcie umowy, która pomogła brytyjskiej firmie rozwinąć działalność na globalnym rynku. Rozpoznawalność marki Visa, skala działalności organizacji oraz globalna sieć akceptacji umożliwiają Revolutowi dotarcie ze swoją ofertą do klientów w niemal 60 krajach na całym świecie. Z kolei w grudniu 2019 roku ogłosiliśmy, że do grona partnerów Visa obsługujących płatności transgraniczne na całym świecie, dołączyła spółka TransferWise. Dla konsumentów oznacza to szerszy dostęp do międzynarodowych przelewów oferowanych na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Inwestycje Visa w fintech

W 2020 roku Visa podjęła współpracę i zainwestowała w szereg obiecujących podmiotów z sektora fintech. W styczniu podpisana została ostateczna umowa przejęcia Plaid, sieci ułatwiającej ludziom bezpieczne powiązanie swoich rachunków bankowych z aplikacjami do zarządzania finansami osobistymi. Za jej pośrednictwem, fintechy mogą połączyć się z kontami bankowymi swoich użytkowników i oferować im nowe usługi.

Z Plaid współpracują już takie firmy jak Venmo, Chime, Robinhood czy Acorns. Także w styczniu tego roku Visa zainwestowała w Currencycloud, przedsiębiorstwo dostarczające bankom i fintechom mechanizm umożliwiający konwersję walut dla transakcji transgranicznych. W lutym br. wręczyliśmy licencję ,,Visa Principal Member” fintechowi Coinbase. Mechanizm działania tej giełdy kryptowalut polega na tym, że w momencie transakcji zamienia ona kryptowalutę na tradycyjną walutę i to za jej pomocą zakup jest finalizowany.

Dzięki temu klienci mogą płacić bitcoinem czy ethereum w milionach punktów handlowych na całym świecie. Z kolei w marcu Visa ogłosiła podjęcie współpracy z Clinic. Fintech ten, wykorzystując sztuczną inteligencję, opracował funkcję wirtualnego, osobistego asystenta, pozwalającego klientom nie tylko na interakcję głosową w postaci uzyskania informacji o ostatnich operacjach finansowych, ale również w efektywniejszym kontrolowaniu wydatków.

Visa jest globalną marką i największą na świecie siecią płatniczą. Wierzymy w rozwój sektora fintech i z dumą go wspieramy, stawiając na bezpośrednie, partnerskie relacje, stale inwestując w ambitne, innowacyjne projekty. Naszym celem jest rozwój gospodarki cyfrowej, opartej na łatwo dostępnych i bezpiecznych rozwiązaniach. Realizujemy tę misję ramię w ramię z fintechami – firmami dysponującymi pomysłami i energią, które przyczyniają się do dynamicznego rozwoju rynku finansowego.

Sebastian Geldner Dyrektor rozwoju biznesu Visa w regionie CEE