Partner serwisu Visa dla biznesu

Współzałożyciel Skype robi digital lending w Indonezji i Filipinach

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#ING Bank Śląski
Opublikowano: 2 grudnia 2018, 23:07 Aktualizacja: 31 maja 2019, 11:50

Eksperci przewidują, że wartość cyfrowej gospodarki w takich krajach jak Chiny czy Indonezja ulegnie potrojeniu w ciągu następnych 6 lat. Z takiego założenia wychodzi założona przez jednego z twórców Skype fintechowa firma Oriente. Jak dostarczyć usługi finansowe setkom milinów ludzi? Szybko.

Oriente to fintechowy startup, który otrzymał finansowanie na poziomie 105 mln dolarów od Berjaya Group, JG Summit Holdings, Inc., i Sinar Mas. Tak, startup, który jeszcze w zasadzie dobrze nie działa a jego celem jest udzielanie pożyczek online na Filipianch i Indonezji, ma więcej kasy na rozwój niż Polska przeznaczy na elektromobilność.

Oriente zostało założone w 2017 roku. Siedziba firmy mieści się w Hongkongu. Twórcami są Geoff Prentice (Skype co-founder, znany ekspert inwestycyjny) i Hubert Tai (dangdang.com). Oriente ma dwa brandy – Cashalo i Finams. Są to firmy pożyczkowe online, ale mobile first (serwisy robione pod smartfona), które działają na Filipinach i Indonezji. Prentice w lipcu bieżącego roku podczas konferencji Digital Innovation Forum Taipei powiedział, że dostrzegł szansę na stworzenie lepszego systemu świadczenia usług finansowych w Azji Południowo-Wschodniej.

70% nie ma dostępu do banku, a co dopiero kredytu

W Filipach i Indonezji mieszka ponad 300 mln ludzi, z tego ponad 70% nie ma dostępu do usług bankowych. O kredycie bankowym większość może pomarzyć. Jednakże mają oni dostęp do smartfonów i w zasadzie cechuje ich nieograniczony popyt na pieniądz – zestawiając te dwa czynniki ze sobą… rejony Azji Południowo-Wschodniej i Indie to rejony, gdzie digital lending ma spore szanse na sukces.

Przykładowo w Indiach potencjał rynku pożyczek pozabankowych online szacowany jest na 1 bilion dolarów (tysiąc miliardów). W Indonezji, która zaczyna kwitnąć fintechem również ma on olbrzymi potencjał (ok. 100 mld dolarów). Biznes nie jest prosty z powodów regulacyjnych i technologicznych, ale wielkość potencjału motywuje do przekraczania tego rodzaju barier. Swoją drogą na świecie robi się z tego mega innowację, która w Polsce jest znana już od wielu lat.

Digital lending to jeden z fundamentów sektora fintech, który można podzielić na płatności online, kantory internetowe, digital lending, e-banking, insurtech, blockchain i inne. Przychodu pozabankowego sektora fintech w Polsce to ok. 500 mln zł rocznie. To „nieco” więcej niż poziom finansowania Oriente.

/ŁP


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

wspolzalozyciel-skype-robi-digital-lending-w-indonezji-i-filipinach