Tez to aplikacja, która działa tylko na terenie Indii. Firma z Mountain View zapowiadała dodanie takiej funkcjonalności jeszcze w grudniu zeszłego roku. Ogłoszono wtedy, że Tez ma już 12 milionów użytkowników. Aplikacja wystartowała w październiku 2017 roku. Więcej na temat Tez można przeczytać tutaj – Czy Google to już fintech? Nowa aplikacja pozwala płacić dźwiękiem.

Czytaj także: Zakupy w Biedronce przez Messengera? Ten bot to umożliwi

Google Tez – Wygodne i szybkie opłacanie rachunków

Dzięki aktualizacji, użytkownik może przeglądać historię swoich rachunków w jednym miejscu. Google zaciąga do aplikacji dane od wszystkich dostawców, z usług których korzystamy. Rachunki za gaz, prąd, wodę, telewizję, Internet i telefon – opłacenie wszystkich to kwestia jednego kliknięcia w aplikacji Tez. Połączenie kont nie zajmuje dużo czasu. Użytkownik musi kliknąć przycisk „New payment”, wyszukać dostawcę i podać dane swojego konta. Następnie można swobodnie przeglądać rachunki i dokonywać szybkiej płatności.

Jeżeli chodzi o płatności w fizycznych sklepach, to Tez wykorzystuje technologie audio QR, która pozwala na połączenie telefonów dzięki emitowaniu ultradźwięków. Aplikacja może działać na każdym telefonie wyposażonym w mikrofon i z zainstalowaną apką Tez. Co ważne, nowa usługa od Google nie wymaga technologii NFC.

Aplikacja Google idealnie wpasowuje się w politykę rządu Indii, który sukcesywnie eliminuje obrót gotówkowy, na korzyść tego cyfrowego. Cały proces rozpoczął się w połowie 2016 roku, kiedy to premier Modi wycofał z obiegu rupie o nominale 500 i 1000. Doszło do tego z dnia na dzień, bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi. Nagła decyzja rządu unieważniła 86% gotówki w krajowym obiegu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Indie całkowicie zbanują gotówkę?.

Czytaj także: Google Chrome wprowadza wbudowanego adblocka

Google planuje wprowadzenie Tez na inne rynki azjatyckie, takie jak Indonezja, Wietnam, czy Tajlandia. Nie wiadomo czy apka doczeka się debiutu w Europie. Warto też przypomnieć o wczorajszym komunikacie firmy z Mountain View – Android Pay zostaje zastąpiony przez Google Pay. Firma stawia na integracje wszystkich usług płatniczych pod jedną marką. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Google Pay już dostępne. Co z użytkownikami Android Pay?.