Partner serwisu Visa dla biznesu

Sztuczna inteligencja to prawie 1000% zysku

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Sztuczna Inteligencja
Opublikowano: 5 sierpnia 2016, 11:47 Aktualizacja: 31 maja 2019, 11:46

Zyski firm oferujących pożyczki online mają wzrosnąć aż o 960% do roku 2021! Rozwijająca się sztuczna inteligencja, postęp w analityce i dostępnej mocy obliczeniowej- to mają być katalizatory rozwoju branży FinTech, zdaniem raportu prestiżowego Juniper Research. Wydatki na rozwój samouczących się komputerów stale wzrastają, ze względu na charakter rynku opartego o dane. To z kolei[…]

Zyski firm oferujących pożyczki online mają wzrosnąć aż o 960% do roku 2021! Rozwijająca się sztuczna inteligencja, postęp w analityce i dostępnej mocy obliczeniowej- to mają być katalizatory rozwoju branży FinTech, zdaniem raportu prestiżowego Juniper Research.

Wydatki na rozwój samouczących się komputerów stale wzrastają, ze względu na charakter rynku opartego o dane. To z kolei oznacza, że zintegrowanie systemów z już unowocześnioną sztuczną inteligencją przyniesie istotne korzyści.

Sztuczna inteligencja- ogromne inwestycje

Machine learning (dziedzina nauk o AI) przeżywa prawdziwy rozkwit od roku 2011. Inwestycje w ten sektor znacznie wzrastają. Na przykład ZesFinance i Kabbage zebrały wspólnie 500 mln USD z dofinansowań.

Natomiast producenci brani pod lupę przez Juniper Research, na prace rozwojowo-badawcze wydali 83 mld USD w samym 2015 roku! Wszyscy badani producenci określali sztuczną inteligencje jako kluczowy aspekt strategii rozwoju swojej firmy.

Kognitywne komputery coraz tańsze

Największą przeszkodą przy wprowadzaniu rozwiązań z dziedziny AI były pieniądze. Większość przedsiębiorstw nie mogła sobie pozwolić na kognitywne (samouczące się) komputery.

Obecnie, możliwość łatwego dostępu do zaawansowanej technologii otworzyła rynek na nowych graczy. Juniper Research donosi, że możliwość korzystania z procesorów graficznych oraz dostępu do coraz tańszej mocy obliczeniowej umożliwia analizowanie ogromnych baz danych nawet tym, których wcześniej nie było na to stać.

Ocena ryzyka napędza rozwój AI

Dla firm zajmujących się pożyczkami online kluczowa jest analiza zdolności kredytowej. Właśnie w tym aspekcie sztuczna inteligencja okazuje się wyjątkowo pomocna. Za pomocą odpowiedniego algorytmu można szybciej i skuteczniej eksplorować potężne bazy danych, dzięki którym da się efektywniej określać zdolność kredytową klientów.

Upraszczając-Dzięki AI można szybciej przeanalizować większą liczbę klientów pod kątem zdolności kredytowej. Startupy FinTechowe chcą poszerzyć grono potencjalnych kredytobiorców, a brak historii kredytowej nie musi już oznaczać odmowy pożyczki. Sztuczna inteligencja umożliwia nowe metody analizy zdolności kredytowej i odejście od tradycyjnego systemu FICO.

– Podczas gdy analityka oparta o BigData bierze pod uwagę przeszłość, ta oparta o AI będzie analizować co może się stać w przyszłości. Dane są kluczem- a przedsiębiorstwa korzystające z usług data scientists będą pierwszymi, które skorzystają na możliwościach płynących z rozwoju AI – mówi Steffen Sorrell autor raportu Juniper Research.

Wzrost zysków o 960%? Brzmi nieprawdopodobnie. Jest to jednak możliwe, biorąc pod uwagę rozrastającą się branże finansowo technologiczną, jak i rozwój sztucznej inteligencji. Do jej wykorzystywania przekonują się również banki, o czym pisaliśmy tutaj. Pięć lat to bardzo dużo czasu, więc przewidywania Juniper Research mogą się faktycznie potwierdzić.

/RT


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

wzrost-o-960-sztuczna-inteligencja-wielce-oplacalna