Takie dane prezentuje najświeższy raport Wojtka Boczonia z serwisu Prnews.pl, które od lat cyklicznie publikuje dane z rynku bankowego. Z materiału wynika, że banki uniwersalne posiadają 7,2 mln klientów mobilnych, a banki spółdzielcze 500-600 tysięcy. Pełny raport wraz z tabelami dostępny jest tutaj.

IKO z największą liczbą użytkowników. Moje ING mobile też wysoko

Poza PKO Bankiem Polskim na podium znalazły się także mBank i ING Bank Śląski. Ten pierwszy na koniec III kwartału posiadał prawie 1,4 mln aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych, natomiast ING może się poszczycić niespełna 1,1 mln klientami mobilnymi. Śląski zaliczył najbardziej imponujący przyrost nowych użytkowników – wzrost o 334 tys. w porównaniu do Q2 2018.

W sumie w III kwartale 2018 użytkownicy bankowych apek wykonali 74 mln transakcji. Na tym polu oczywiście lideruje IKO (23 mln operacji), Moje ING mobile (16 mln) i Bank Millennium (11,5 mln). O szczegółowych danych na temat transakcyjności IKO pisaliśmy tutaj.

Dane prezentowane przez PR News pokrywają się ze statystykami Związku Banków Polskich. Z raportu NetB@nk z II kwartału 2018 wynika, że wtedy liczba aktywnych klientów mobilnych aplikacji bankowych wynosiła ponad 7,2 mln. ZBP podawał zsumowane dane – dla banków uniwersalnych i spółdzielczych.

Mowa tutaj oczywiście o aktywnych użytkownikach, czyli takich, którzy logują się do apki przynajmniej raz w miesiącu. Ciekawie prezentowały się także dane dotyczące bankowości internetowej, ponieważ w Q2 2018 do takiej usługi dostęp posiadało 36,5 mln Polaków, ale tylko 16,8 mln z nich aktywnie korzystało z e-bankowości. Więcej na temat raportu NetB@nk można przeczytać tutaj.