Aplikacja Stop COVID ma dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze monitoruje nasze otoczenie i nawiązuje kontakt z urządzeniami innych użytkowników. Na tej podstawie może ocenić czy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. Po drugie pozwala kontrolować nasz stan zdrowia – za pośrednictwem wykonywania testów oceny ryzyka i prowadzenia dziennika zdrowia. Aplikacja jest dostępna na systemy Android i iOS.

Stop COVID – ProteGo Safe. Jak to działa?

Aplikacja Stop COVID (ProteGo Safe) wysyła powiadomienia o potencjalnym kontakcie z koronawirusem. Jeśli pobierzemy aplikację, zainstalujemy ją w swoim telefonie i co bardzo ważne uruchomimy system monitorowania ryzyka (jest oparty o Bluetooth) Stop COVID zacznie monitorować nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana.

Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt naszego telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów –  nasz smartfon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”. Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że apka nie zbiera żadnych danych o użytkownikach, w tym ich lokalizacji, nie inwigiluje i nie wysyła żadnych danych na nasz temat na „rządowy” serwer.

Jeśli w trakcie wspomnianych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje na koronawirusa – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację Stop COVID. Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z aplikacji, pracownik przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

Resort cyfryzacji zwraca uwagę, że rządowa aplikacja niemal niczym nie różni się od innych tego rodzaju programów działających w innych krajach Unii Europejskiej. Z bardzo podobnych aplikacji ma korzystać już kilkanaście milionów Niemców i kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów.